Sürücünüzün Arızalanmak üzere olduğuna dair 5 İşaret

Bozuk bir cihazı değiştirmek nispeten kolay olsa da, makinenizde depolanan veriler için aynı şey söylenemez. Modern bilgisayarların çoğu katı depolamaya güveniyor, bu harika bir haber çünkü SSD’ler HDD’lerden daha dayanıklı. SSD’lerin hareketli parçaları yoktur ve dizüstü bilgisayarlarda kazara düşmelere ve diğer darbelere ve titreşimlere HDD’lerden daha iyi dayanabilirler. Bununla birlikte, diğer flash bellek biçimleri gibi SSD’ler de başarısız olabilir.

Belgelerinizi depolayan sürücünün sona ermek üzere olduğu konusunda sizi uyaran, dikkatinizi (veya kulağınızı) ayırmanız gereken 5 işaret .

 Bu kulağa doğru gelmiyor

Modern depolama sürücüleri, özellikle sabit disk sürücüleri (HDD’ler) çok yüksek toleranslara göre üretilir . Binlerce rpm’de dönen plakalara ve milisaniyeler içinde ileri geri hareket eden kollara rağmen, günümüzün HDD’leri, çalışmalarında neredeyse sessiz olacak şekilde tasarlanmıştır.

Sürücü çalışırken belli belirsiz vızıltı ve tıkırtılar duyabilirsiniz, ancak hepsi bu kadar — bundan daha yüksek bir ses, işlerin yolunda gitmediğinin (ya da sadece eski bir tasarım olduğunun) bir işaretidir. Ve yüksek sesle veya başka bir şekilde tiz metalik sesler duyarsanız , sürücü muhtemelen içeride hasar görecektir.

Bu tür işaretleri görmezden gelmeyin: Sürücü mükemmel bir şekilde çalışıyor gibi görünebilir, ancak tamamen arızalanması sadece bir zaman meselesidir. Bu konuda yapabileceğiniz tüm önemli verileri mümkün olan en kısa sürede yedeklemekten ve ardından sürücüyü yenisiyle değiştirmekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

DVD-ROM veya Blu-ray disk sürücüleri gibi optik depolama sürücüleri , çalışırken HDD’lerden çok daha gürültülüdür – diski döndürürken kesinlikle bir şey duymalısınız, ancak bu sadece uğultu olmalı. elektrik motorları ve havanın vızıltısı, disk tarafından hareket ettiriliyor.

Ancak, sabit disk sürücülerinden daha gevşek toleranslarla üretildikleri için daha çabuk aşınırlar (bu, çok sık kullanılmadıkları gerçeğiyle dengelenir). Dinlenmesi gereken klasik işaretler, yüksek tıklamalar, vızıltı sesleri veya depolama diskinin sürekli olarak yukarı ve aşağı dönmesidir.

Neyse ki, veriler çıkarılabilir bir depolama ortamında depolandığından, gürültülü bir sürücü herhangi bir veri kaybına neden olmamalıdır. Bununla birlikte, bu durumda kullanılmaya devam edildiğinde, sürücü diske zarar verecek şekilde arızalanabilir. HDD’lerde olduğu gibi, optik depolama sürücünüz yüksek veya garip sesler çıkarmaya başlarsa, bunu göz ardı etmeyin — mümkün olan en kısa sürede üniteyi değiştirin.

Tabii ki, tüm depolama sistemleri mekanik, hareketli parçalar içermez. SD kartlar , USB bellek çubukları ve katı hal sürücüleri (SSD’ler) gibi flash bellek kullanan aygıtlar , yalnızca bir devre kartı üzerindeki bir dizi yongadır. Söylemeye gerek yok , bunlardan hiçbir şey duymamalısınız .

Bir cevap yazın