WhatsApp’ta alışveriş dönemi başlıyor

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 04:41 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

WhatsApp klasik bir mesajlaşma uygulaması olmaktan yavaş yavaş sıyrılıyor. Bünyesine yeni özellikler katarak farklı alanlarda kullanıcılara hizmet veriyor. Üç yıl önce WhatsApp Pay ismiyle para göndermeyi belirli ülkelerde mümkün kılan şirket şimdi de alışveriş tarafına yöneliyor.

Facebook, WhatsApp uygulamasına alışveriş özelliğini entegre etti. İnsanlara yeyeni bir alışveriş ortamı yaratan şirket böylelikle e-ticaret sitelerine rakip olma hedefini ortaya koydu.

WhatsApp alışveriş özelliği belirli ülkelere açıldı
Facebook CEO'su Mark Zuckerberg Salı günü WhatsApp'ta kullanılmak üzere dört alışveriş özelliğini açıkladı. Yakın zamanda Facebook, Instagram ve WhatsApp platformları üzerinden alışveriş yapmak mümkün olacak. WhatsApp'taki mağazaların görevlileri kullanıcılarla iletişime geçecek. Böylelikle satın almadan önce işletmelere ürün hakkında soru yöneltilmesi mümkün olacak. Facebook Marketplace bünyesinde yer alan dükkanlar Instagram ve WhatsApp'la da uyumlu çalışacak.

Instagram Görsel Arama kullanıcıların fotoğraf çekerek ürünleri daha kolay bulmalarını sağlayacak. Mağazadaki reklamlar kullanıcının ilgisini çeken ürünleri baz alarak gözükecek. Bu sayede kullanıcı kendisine özel bir deneyimle karşılaşacak. Facebook Marketplace bünyesindeki mağazalar şimdilik ABD'de faaliyet gösterecek. Ancak WhatsApp bunun aksine birkaç farklı ülkede aynı anda erişime açacak.

Facebook ses odaları özelliğiyle Clubhouse'a rakip oldu
Ses odaları furyasını ilk olarak Clubhouse başlattı. Facebook, Twitter ve Spotify gibi şirketler Clubhouse'tan ilham aldılar. Facebook sesli sohbet odalarını ilk etapta ABD'de faaliyete geçirdi. Geliştirme aşaması devam eden özelliğin ilerleyen günlerde dünya genelindeki tüm kullanıcıların erişimine açılması bekleniyor.

Clubhouse rüzgarına katılan son şirket Greenroom uygulamasıyla Spotify oldu. Hizmet 16 Haziran 2021 tarihinde kullanıcıların beğenisine sunuldu. İçerik üreticilerini de es geçmeyen şirket sesli odalarda yapılan konuşmanın etkileşim oranına göre ödeme yapacak.