Video veya fotoğraflarda merak ettiğiniz kişileri nasıl bulabilirsiniz?

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 04:44 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Sosyal medyada veya video paylaşım sitelerinde gördüğümüz içeriklerin kaynağını merak ederiz. Ya da bir tişört, elbise vb. kıyafetler üzerindeki kişileri/nesneleri bulmaya çalışırız. Görsel arama hizmetleri bu noktada devreye giriyorlar. Bu hizmetlerin temel amacı, merak ettiğiniz şeyin 'ne olduğunu' bulmanızı sağlamaktır. Örneğin bir kıyafetin üzerinde hangi ülkeye ait olduğunu bilmediğiniz bir bayrak gördünüz, onun fotoğrafını çekip görsel arama siteleri aracılığıyla bulabilirsiniz.

Peki o kıyafetin kaynağını yani nereden geldiği, hangi web sayfasında paylaşıldığı gibi daha detaylı bilgiler öğrenmek istiyorsanız? Tersine görsel arama (Reverse image search) tekniğini kullanarak aramanızı spesifik hale getirebilir, böylelikle elinizdeki fotoğrafın kökenine ulaşma şansı yakalayabilirsiniz. Fotoğraftaki ve videodaki kişiyi bulma konusunu merak ediyorsanız, rehberimiz size göre.

Tersine görsel arama için geliştirilen hizmetler
Bilindik arama motorlarının neredeyse tamamında tersine görsel arama özelliği vardır. Sadece videodaki veya fotoğraftaki kişiyi bulma gibi basit işler için düşünmeyin. Bu teknik fotoğrafın benzerlerini karşınıza çıkaracağından, şüpheli bir görüntüyü araştırmak ve internetteki kopyalarına ulaşıp doğruluğunu teyit etmek amacıyla da faydalanabilirsiniz.


Örnek vermek gerekirse Kedilere Bulaşmayın: İnternette Katil Avı belgesel dizisinde reverse image search tekniğiyle karşılaşmıştık. Kedileri infaz eden bir katilin izini süren dedektif, yazımızda da bahsedeceğimiz TinEye servisinden faydalanarak onun fotoğraflarına ulaşmaya çalışmıştı.

Popüler tersine görsel arama hizmetleri:

Google Görseller
Yandex Görsel
TinEye
Fotoğraftaki / videodaki kişiyi bulma
1) Google Görseller
Google'ın tersine görsel arama servisine images.google.com.tr linkinden ulaşabilirsiniz. Bu siteye öncelikle bir fotoğraf yüklemeniz gerekiyor. İster bilgisayarınızın dahili hafızasından, isterseniz de URL'den ekleyebilirsiniz. Bilgisayarınızdan yüklemek için 'Dosya ekle' butonuna tıklamanız yeterli. Açılan pencere sizi doğrudan dahili hafızaya yönlendirecek, buradan dilediğiniz resmi seçebilirsiniz.Fotoğraftaki kişiyi bulma işlemini mobil cihazlarda yapmak için Google Lens kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Öteki türlü tarayıcıyı açıp Google Görseller sitesine ulaşmanız yetmiyor. Masaüstü sitesi iste diyerek tarayıcıyı bilgisayar moduna çevirmeniz gerekiyor. Google Lens ise bu derdi ortadan kaldırıyor.

Google uygulamasının içerisine entegre edilen Lens'i arama kutucuğundaki kamera simgesine tıklayarak çalıştırabilirsiniz. Tabii telefonunuzun kamerasıyla çekim yapacağından, doğal olarak sizden izin isteyecektir. Ayrıca galerideki fotoğrafları aratmak için depolama erişimine de izin vermeniz gerekecek. Gerekli tüm izinleri verdikten sonra tersine görsel arama hizmetini kullanabilirsiniz.

2) Yandex Görsel
Rusya merkezli arama motoru Yandex'in de tersine görsel arama hizmeti bulunuyor. Yapılan yorumlarda, Yandex Görsel'in diğer hizmetlere kıyasla daha başarılı sonuçlar verdiği belirtiliyor. Örneğin bazı kullanıcılara göre; bir insan fotoğrafını arattıklarında, Google onun fiziksel özelliklerini (saçları, göz rengi gibi) baz alarak 'sarı saçlı kişiler' gibi arama sonuçları bulurken, Yandex ise direkt olarak söz konusu fotoğrafın kaynağını buluyormuş.

Yandex Görsel hizmetine yandex.com.tr/gorsel linkinden ulaşabilirsiniz. Sitedeki kamera simgesine tıkladığınızda dahili hafızadan ya da URL'den fotoğraflar yükleyebiliyorsunuz. Yandex, Google'dan farklı olarak bilgisayarınızda kopyaladığınız fotoğrafları CTRL+V tuşuyla yapıştırarak da eklemenize izin veriyor. Ekledikten sonra arama otomatik olarak başlıyor, Yandex bulduğu sonuçları karşınıza çıkarıyor.

Yandex'in görsel arama hizmetini mobilde de kullanabilirsiniz. Bunun iki yöntemi var: İlki, tarayıcıdan görsel aramanın web sayfasına ulaşıp tıpkı bilgisayarda olduğu gibi telefonun galerisindeki fotoğrafları eklemek. İkincisi ise Yandex mobil uygulamasını yükleyip arama çubuğundaki kamera simgesine dokunmak.

App Store veya Google Play Store'dan yükleyebileceğiniz uygulama vasıtasıyla görsel aramayı kullanmak bir tık daha kolay. Çünkü doğrudan anlık çekim yapabiliyorsunuz. Galeriyle uğraşmanıza gerek kalmıyor.

3) TinEye
Arama motorlarının sunduğu servislerin yanı sıra, sadece tersine görsel arama için geliştirilen hizmetler de var. Bunlar arasında en bilineni: TinEye. TinEye'nin en önemli özelliklerinden bir tanesi, MatchEngine adı verilen görüntü doğrulama sistemi. Bu sistem, üzerinde oynama yapılmış ve değiştirilmiş olan görsellerin bile gerçekliğini öğrenmenizi kolaylaştırıyor. Platform söz konusu fotoğrafın kaynağını ne olursa olsun bulup karşınıza çıkarıyor.

TinEye.com sitesi üzerinden tersine görsel arama yapabilirsiniz. Hem bilgisayar hem de mobilde çalışan bu hizmet, tarayıcıya eklenti olarak da kurulabiliyor. TinEye, arattığınız fotoğrafı web sayfalarında saniyeler içerisinde tarıyor ve hangi siteye yüklenmişse onun URL'sini bulup karşınıza çıkarıyor. Şirketin iddiasına göre, yüklediğiniz görsel 49.5 milyardan fazla dosyayla karşılaştırılıyor.