Google hakkında az bilinen 10 ilginç detay!

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 05:51 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Google, teknoloji dünyasında önemli bir yere sahip. 1998'den bu yana arama motoru olarak hayatımızda olan şirketin internette bir şey aratmak istediğimizde genellikle ilk durağımız olduğu su götürmez bir gerçek. Günümüzde arama motoru, yapay zeka ve akıllı telefon gibi birçok sektörde faaliyet gösteren şirketle ilgili bilinmeyen bazı detaylar da söz konusu. İşte Google hakkında az bilinen 10 ilginç detay!

Google hakkında az bilinenler
Google, ilk başta BackRub olarak adlandırıldı

Google'ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin, 1996 yılında temellerini atmaya başladıklarında şirketin ismini bugün bildiğimizin aksine BackRub olarak koydu. Ancak daha sonra sürpriz bir şekilde şirketin Google olarak adlandırmasına karar verdiler.

Google'ın ismi, Googol sayısından esinlenildi

Matematikteki en büyük sayılardan biri olan 10¹⁰⁰ (1 rakamına 100 sıfır ekleyerek yazılır) Googol, Google'ın ismine ilham kaynağı oldu. Şirketin kurucuları, arama motorlarının analiz ettiği büyük miktardaki verinin bir yansıması olarak bundan esinlendiler. Hatta Google, bazı kesimler tarafından Googol'un yazım hatası olarak görülüyor.

2013'te çöktüğü süreçte internet kullanımı yüzde 40 azaldı
16 Ağustos 2013'te tüm Google servislerini ve uygulamalarını (Arama, Gmail ve YouTube dahil) etkileyen bir elektrik kesintisi yaşandı. Web analitiği şirketi GoSquared'e göre beş dakika süren kesinti süresince dünya çapındaki internet kullanımı yüzde 40 oranında azaldı.

1997'de az kalsın Yahoo'ya satılıyordu

1997'de Google'ın henüz çok bilinmediği dönemde Larry Page ve Sergey Brin, şirketi 1 milyon dolara Yahoo'ya satmayı teklif etti. Yahoo, şirketin bu kadar etmeyeceğini düşünerek teklifi reddetti. 2002'de ise adını duyurmaya başlamasının ardından Yahoo, Google'ı 3 milyar dolar karşılığında satın almak istedi. Ancak teklif, bu sefer de Page ve Brin tarafından kabul görmedi.