Şarjınız Prize Takılı İken Ne Kadar Elektrik Harcar?

Başlatan Sckn, Ağu 29, 2022, 11:22 ÖS

« önceki - sonraki »

Sckn


Prize Takılı Bırakılan Cep Telefonu Şarj Cihazları Ne Kadar Elektrik Harcar?
Prize takılı bırakılan cep telefonu şarj cihazları 0.1Watt ila 0.5Watt arasında elektrik harcar. Prizde takılı bırakılan her cihaz elektrik harcamaya az da olsa devam eder. Günlük olarak düşünüldüğünde tüketilen elektrik oranına belirgin bir katkısı yoktur.

Cep Telefonunu Şarj Etmek Aylık Ne Kadar Elektrik Harcar?
Cep telefonu şarj etmek aylık ne kadar elektrik harcar sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Telefon 2 kez tam şarj ediliyorsa günde ortalama 10W elektrik tüketir. Ayda 28 gün olduğunu düşünürsek, bir ayda yaklaşık 280W (10x28W) elektrik harcar.

Cep Telefonunu Şarj Etmek Yıllık Ne Kadar Elektrik Harcar?
Cep telefonu şarj etmek yıllık ne kadar elektrik harcar sorusuna net bir cevap verilmesi mümkün değildir ancak 1 günde harcanan tahmini tüketim üzerinden bir hesaplamam yapılabilir. Telefon 2 kez tam şarj ediliyorsa günde ortalama 10W elektrik tüketir. Ayda 28 gün olduğunu düşünürsek, bir ayda yaklaşık 280W (10x28W) elektrik harcar. Yılda ise 12 aydan 280Wx12=3360Watt (3.3 kW) elektrik harcar.
Mobile-smart-phonesphone-charging-on-wooden-desk[1].jpg
Harcanan Elektrik Telefonu Şarj Ettiğimiz Saate Göre Farklılık Gösterir Mi?
Harcanan elektrik telefonun şarj edildiği saate göre farklılık göstermez ancak eğer üç zamanlı elektrik tarifesi kullanılıyorsa, harcanan elektriğin faturaya yansıyan tutarı değişir.

Türkiye'de 2 farklı ulusal elektrik tarifesi mevcuttur:

Üç zamanlı elektrik tarifesi
Tek zamanlı elektrik tarifesi
Üç zamanlı elektrik tarifesine göre günün 3 farklı zamanı için belirlenen elektrik birim fiyatı farklıdır. Bu tarifeyi kullananlar cep telefonlarını gece şarj ettiklerinde daha az tutarda fatura öder.

Tek zamanlı elektrik tarifelerinde ise günün her saati için belirlenen elektrik birim fiyatı aynıdır. Bu nedenle, cep telefonunun ne zaman şarj edildiği bir fark yaratmaz.