Piyasa değeri en pahalı domainler

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 05:57 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

İnternet sitesi açmadan önce alan adı satın almak için bir satış sitesine girdiğinizde en pahalı domainleri görünce dudağınız uçuklayabilir. Sizin için domainin ne olduğunu, nasıl kullanıldığını, nerede satıldıklarını, fiyatlarının neye göre belirlendiğini ve piyasada bulunan en pahalı domainleri bir araya getirdik.

Domain nedir?
İnternet dünyasında "alan adı" olarak bilinen ve günlük kullanımda web sitesi ismi olarak adlandırdığımız, tarayıcıda arama yaptığımız zaman, karşımıza direkt sitenin çıkmasını sağlayan harf, sayı ve sembollerin bir birleşimidir. Domain dediğimiz de aslında tam olarak budur.

Örnek vermek gerekirse, bizim internet sitemizi ziyaret etmek istediğinizde, domain adımız olan shiftdelete.net adresini arama çubuğuna yazdığınızda direkt olarak ana sayfamıza yönlendirilirsiniz. Eğer siz de bir internet sitesi açmak istiyorsanız yapmanız gereken şeylerin arasında mutlaka bir site adresi satın almak olmalı.

Domain sorgusu nasıl yapılır?
İlk önce satın almak istediğiniz domaini belirleyin. Ardından kullanımda olup olmadığını kontrol edin. Çünkü almak istediğiniz alan adı bir başkası tarafından kullanılıyor olabilir. Sonraki adımlar için kullanabileceğiniz pek çok yerli ve yabancı site bulunuyor.Eğer kullanımda değilse bu domain adını satın alabilirsiniz. Bu satın alımlar genellikle belirli süreler için yapılır, kiralama gibi düşünebilirsiniz. Örneğin bir domain adını 5 yıl için satın alabilir, bu süre dolduğunda tekrar bir ödeme karşılığı süreyi uzatabilirsiniz.Domain ücretleri ne kadar pahalı olabilir?
Domain ücretlerinin 1 yıllık satın alımları genelde birkaç dolardan başlayıp milyonları bulabilir. Özellikle bazı önemli marka ve kuruluşların isimleri alan adının içerisinde geçiyorsa, oldukça yüksek meblağlar talep edilebiliyor.