Domain nedir?

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 05:59 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Domain nedir sorusu, internet sitelerinin artması ve internet kullanımının yaygınlaşması ile dilimize girdi. Tabii bu durum da insanların kendilerine domain ne demek ya da alan adı nedir sorularını sormasına neden oluyor. Yazımızın devamında tüm bu sorularla birlikte domain alma, alan adı ne demek ve alan adı nasıl alınır gibi çok merak edilen soruların yanıtlarını da bulabilir ve kendi sitenizi internet ortamıyla buluşturma konusunda ilk adımı atabilirsiniz.

Domain alma, kafanızda çok karışık bir işlemmiş gibi görünebilir. Fakat yazımızın devamında çalışma mantığını ve detaylı bir şekilde içeriğinin nasıl işlediğini öğreneceğiz.


Domain ne demek? – Alan adı ne demek?
Domain kelimesinin Türkçe karşılığı "Alan Adı" demektir. Aslen Latince bir kelime olan "dominus" (sahiplik) kelimesinden türemiştir.

Her internet sitesinin (192.168.1.1 gibi) bir IP adresi vardır. Sitelere giriş yapılırken IP adresi kullanılması, pek tavsiye edilmeyen ve kullanışlı olmayan bir yöntemdir. Örnek vermemiz gerekirse "twitter.com" bir domaindir. Domain aslında bu IP adreslerini insanların aklında daha kalıcı bir formata dönüştürendir diyebiliriz.

Domain uygulamasının tarihi 1984 yılına dayanıyor. İlk tescillenmiş domain ise 1985 yılında açılan "symbolics.com" internet sitesidir. Günümüzde bu internet sitesi varlığını bir internet müzesi konseptli bir site olarak devam ettirmektedir. Alan adı nedir sorumuzu bu şekilde yanıtlayabilir ve yazımızın diğer kısımlarına geçebiliriz.

Domain nasıl çalışır?
Alan adı nedir ve nasıl çalışır diye soruyorsanız, çalışma mantığı oldukça basittir diyebiliriz. Tarayıcı adres satırına girilen internet adresi (örneğin twitter.com) öncelikle IP adresine çevrilir. Daha sonra kullanıcı, bu IP adresine sahip sunucuya bağlanır. Sunucuya bağlandığında ise siteye giriş yapmış olursunuz. Kullanıcılar tarafından bütün internet sitelerinin IP adresi ezbere bilinemeyeceği için, böyle bir çözüme gidilmiştir.

Domain türleri nelerdir?
Alan adı ne demek sorusunun cevabını verdiğimize göre, artık domain türlerine geçebiliriz. Domain alma işleminden önce bu türlerin incelenmesinde fayda var. Gelin bu domain türlerine hep birlikte bir göz atalım.

Top Level Domain: (Üst Düzey Domain)

Bu tür domainler, alan adı sisteminde en üst seviyedeki domainlerdir. En yaygın olanlardan bazıları şunlardır:  .com .org .net

Country Code Top Level Domain: (Ülke Alan Kodu)

ccTLD kodu, ülkelere ait 2 harfli kodlardır. Bölgelere özel kurulan internet sitelerinde kullanımı yaygındır. Türkiye .tr – ABD .us – Almanya .de gibi uzantılarla kullanılır.

Generic Top Level Domain: (Genel Üst Seviye Alan Adı)

Özel kullanımlar için yapılmış bir domain türüdür ve .mil .gov gibi devlet kurumlarının internet sitelerinde kullanılıdığını görebiliriz.

Subdomain:

Oldukça kullanışlı olan subdomain uygulaması, internet sitesi sahiplerinin fazladan bir internet sitesi açmadan site içerisinde başka bir dizin oluşturmasına olanak verir.

Örneğin: help.instagram.com bir subdomain örneğidir. Oldukça kullanışlı bir mekanizma olup, birden fazla domain satın almadan içerik yükleyebilmenizi sağlar.

Alan adı ne demek ve domain ne demek konularını böylece özetlemiş olduk.

Domain uzantıları ne anlama geliyor?
Domain uzantıları ve anlamları yazımızda listelendi. Fakat 1500 adetten fazla uzantı çeşidi bulunduğundan, biz sizler için en fazla kullanılan 5 uzantı çeşidini yazımızda paylaşıyoruz.

.com Her alandan site için kullanılmaktadır. Günümüzde en çok kullanılma oranına sahip uzantıdır.

.net Ağ altyapı şirketleri tarafından tercih edilmekte olup bütün kullanıcılar tarafından alınabilir.

.org Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır. Herkes alabilir.

.gov Devlet kurumları tarafından kullanılmaktadır.

.edu Eğitim kurumları tarafından kullanılmakta olan bir uzantıdır.

Domain uzantıları, genellikle bütün kullanıcılar tarafından serbestçe alınıp kullanılabilir. Bir domain adresi sadece tek bir içerik ile ilgili olacak diye bir kaide de bulunmuyor. İstediğiniz türden domain adresini alıp kullanabilirsiniz.

Domain nedir yazımıza çok merak edilen sorularla devam edelim.

Domain ve hosting arasındaki fark nedir?
Domain ne demek sorusunu cevapladıktan sonra karşımıza hosting terimi çıkmaktadır. İnsanlar domain alma ve hosting işlemini aynı zannederek yanılgıya düşüyor. Öncelikle hosting tanımına bir bakalım.

Hosting, bir internet sitesinin içindeki dökümanlar, görseller ve yazıların barındırıldığı sunucu hizmetidir. Hosting aylık ya da yıllık olarak kiralanır ve siteniz ile ilgili veriler burada depolanır. Domain ve hosting arasındaki fark kısaca; domain sizin sitenizin adı iken, hosting sitenizin bulunduğu sunucudur diyebiliriz.

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Domain nedir sorusunu soranların bu kısma da özellikle dikkat etmesi gerekli. Domain alma işlemi yapılırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, kesinlikle anlaşılabilir bir domain adı seçmeniz gerektiğidir. Anlaşılır bir domain adı seçmek, kullanıcıların hata yapmadan ve zorlanmadan sizin sitenize giriş yapmasını sağlayacaktır.

Bunun dışında tabii ki sitenizin amacını belirleyip ona uygun, kısa, niteleyici ve jenerik olmalı da diyebiliriz.

Alan adı nedir başlığımızı okuduysanız, domain çalışma mantığını anlamış olmanız gerekiyor. Domain alma konusundaki dikkat edeceğiniz bir nokta da uzantı seçimi. Sitenizin amacına göre uzantınızı seçebilirsiniz. Yurtiçi hedefli bir site açacaksanız .com.tr ve .gen.tr gibi TR uzantılı adresleri de tercih edebilirsiniz.


Domain nasıl alınır? – Domain alma işlemi

Alan adı ya da diğer adı ile domain nedir sorusunu soranlar, genellikle ardından bu soruyu da soruyorlar.

Domain alma konusunda internette onlarca site bulunmakta. Domain nereden alınır sorusuna ise internette gerekli araştırmayı yaparak istediğiniz yerden domain adresini satın alabilirsiniz diyebiliriz. Sitelere göre fiyat farklılığı olabilir, bu yüzden kendinize uygun olan bir internet sitesinden almanızı tavsiye ediyoruz. Ortalama fiyatlar uzantı farkına göre 3 $ ile 15 $ arasında değişmektedir.

Domain sorgulama nasıl yapılır?
Domain almak için öncelikle alan adı sorgulama yapmanız gerekiyor. Yani domain alma aşamasından önce seçtiğiniz alan adının uygunluk durumuna bakmanız gerek. Alan adı ne demek sorusunun cevabını anladıysanız, domain alma konusunda ön bilgiyi sağlamışsınız demektir. Bu işlem domain IP sorgulama ile aynı anlama gelmektedir.

İnternette onlarca bulunan sorgulama sitesinden bu işlemi yapabilirsiniz. Bu siteler seçtiğiniz alan adının dolu ya da müsait olduğu bilgisini sizlere verecektir. Dolu olan alan adlarını başkalarına ait olduğundan dolayı tabii ki alamazsınız.

Tabii ki eğer istediğiniz alan adı farklı birinde ve siz de bu alan adını kesinlikle almak istiyorsanız, alan adı sahibinin iletişim bilgileri "Whois" bilgileri ile paylaşılmış ise, onla alan adı konusunda iletişime geçebilir ve anlaşma yoluna gidebilirsiniz.

Alan adı nedir ya da diğer adı ile domain nedir ve domain alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorularında sizlere bu yazımız ile genel bir görüş katmayı amaçladık. Umarız Domain ne demek yazımız sizlere bu konuda yardımcı olmuştur.