SEO ve Google Ads işletmelere neler sağlıyor?

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 06:42 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Günümüzde herhangi bir konuda uzman olmanız veya bir ürünü en iyi şekilde üretmeniz maalesef tek başına yeterli değil. Bu başarıyı en iyi şekilde değerlendirmek için insanların haberdar olabilmesi yani iyi bir pazarlama çalışması yürütmeniz gerekiyor. İnternetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği günümüzde dijital pazarlama denildiğinde ilk akla gelen kavramlar: SEO ve Google Ads oluyor.

2003'den bu yana dijital pazarlama alanında hizmet veren ve bu alanda en başarılı firmalar arasında yer alan Mobitek, sektördeki yenilikleri ve yeni teknolojileri yakından takip eden, yerel sermaye ile kurulmuş Türkiye'nin en eski performans odaklı dijital pazarlama ve medya planlama ajanslarından birisi.

SEO çalışmaları neleri kapsıyor?
Dijital pazarlamayla ilgisi olsun olmasın, bu alanda araştırmalar yapan herkesin karşısına çıkan SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, içeriklerinizin veya ürünlerinizin daha doğrusu internet sitenizdeki sayfaların arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan çalışmalar olarak karşımıza çıkıyor.

SEO çalışmalarında zaman ve sabır kritik öneme sahip. Bazen yaptığınız bir çalışmanın sonucunu hemen görebilirken, bazen istediğiniz noktalara ulaşmanız zaman almakta. Bunun yanı sıra doğru anahtar kelimelere odaklanmakta çalışmanın başarısı için oldukça önemli.

SEO stratejisini oluştururken, anahtar kelime analizine büyük önem vermeniz gerekiyor. E-ticaret veya normal bir site farketmeksizin, öncesinde hitap ettiğiniz kitlenin hangi anahtar kelimeleri kullanarak başta Google olmak üzere arama motorlarında aramalar yaptığını öğrenmeniz gerekiyor.

İnsanların hangi anahtar kelimeleri kullandığını nasıl anlayacağım? sorusunun cevabı ise oldukça basit: Google'ın kendi içerisindeki servislerin yanı sıra SEO alanında başarısını kanıtlamış bazı yazılımlar ile anahtar kelimelerin aranma hacminden, o dönemki popülerliğine kadar tüm bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Doğru anahtar kelimeleri kullanarak içerik üretmek, başarıya ulaşan yolu kısaltıyor.

Rekabetin çok yüksek olduğu kelimelerde mücadele etmek yerine konunuzla alakalı, rekabetin daha az olduğu kelimeler üzerinde çalışmalar yürütmek sizi çok daha kısa sürede başarıya götürebilir. Tabi bir yandan internet sitesi ile uğraşırken, diğer yandan SEO için vakit ayırmakta kolay değil.

SEO ajansı ile zamandan ve paradan tasarruf edin
SEO ajansı ile çalışmak bu noktada avantaj sağlıyor. Ülkemizde faaliyet gösteren SEO ajanlarından birisi olan Mobitek, kurumsal SEO çalışmalarının yanı sıra doğrudan e-Ticaret SEO hizmetleri ile ürün satışı gerçekleştiren firmaların kısa sürede başarıya ulaşmasını sağlayacak stratejiler oluşturuyor.

Ücretli reklamlar sayesinde e-ticaret siteleri arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabiliyor, ancak sürekli reklam vermek zamanla çok büyük bir maliyete dönüşüyor. Bu noktada organik bir şekilde arama sonuçlarında üst sıraya çıkmak yani SEO çalışması yapmak çok daha büyük bir tasarruf sağlıyor.

Arama motoru optimizasyonu için SEO ajansı ile çalışmak isteyenler ilk etapta ödeyecekleri hizmet ücretlerini kayıp olarak görebiliyor. Ancak günümüz internet çağında, dijital pazarlamaya yatırım yapmak bir firmanın / girişimin büyümesi için yapılması gereken ilk hamleler arasında yer alıyor.

Bu kapsamda iyi bir SEO ajansı ile çalışmanın uzun vadede size getirileri oldukça yüksek olacaktır.

Google Ads ile geniş pazarlama imkanları
Kapsamlı bir SEO çalışmasının yanı sıra internet sitesinizin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi, ürünlerinizin daha fazla satması için atmanız gereken bir diğer adım reklam çalışması. Bu noktada ilk akla gelen çözümlerin başında, Google Ads yer alıyor.

Google ülkemizde görselden metin ve alışverişe kadar farklı türlerde reklam çalışması yapmaya izin veriyor. Bu noktada kullanıcı dostu bir panele sahip olsa da, tıpkı SEO çalışması gibi bu işleminde profesyonel kişiler tarafından yapılması bütçe / performans dengesini daha yukarılara taşıyor.

Reklam için ayırılan bütçeler iyi bir şekilde yönetildiğinde ilk günden itibaren güzel geri dönüşümler alınabiliyor. Mobitek ile çalışarak pazarlama bütçenizin verilere ve performansa göre belirlenerek en iyi şekilde değerlendirilmesini, en doğru kitleye gösterilmesini sağlayabilirsiniz.