Reklam Platformlarında Google Adwords

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 06:46 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Kuşkusuz günümüzde internet hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Hayatımızın her alanına yerleşmiş olan internet, birçok işimizi rahatlıkla yapmamızı sağlıyor. Artık birçok insan gerek yeterli vakit bulamadığı için gerek diğer sebeplerden dolayı ihtiyaçlarını internetten karşılamaya başladılar. Ve bu sayı her geçen gün giderek artıyor.Türkiye'deki internet kullanıcılarının %98 gibi büyük bir oranı internette arama yaparken Google Arama Motoru'nu kullanıyor. Büyük bir veri tabanına sahip olan Google, hemen hemen tüm kullanıcıların aradıkları sorguya ulaşmalarına büyük kolaylık sağlıyor.


Google günümüzde insan ihtiyaçlarını karşılayabilmesi açısından bir sanal Pazar (Adwords) oluşturuyor. Adwords Reklamları küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler kendi firmalarının ürünlerini kullanıcıya sunmasında büyük bir rol oynar.

Çünkü insanlar ihtiyaçlarını Google'da aradığında o ihtiyaca göre karşısına reklam çıkıyorlar. Bu durumda kullanıcılar ihtiyacı olan ürüne daha rahat ulaşıyorlar. Bu sayede reklam verenler de alakalı kullanıcılara reklamlarını gösterip sağlıklı bir reklam yapmış oluyorlar.

Google Adwords'e maliyet açısından yaklaşırsak çevrimdışı reklamlara ve diğer sanal reklamlara göre daha az maliyet oluşturuyor. Bununla birlikte diğer reklam platformlarına göre daha kısa zamanda reklam kazancı elde edilebilmekle beraber reklama yatırılan bütçenizin size kazandırdığı miktarı daha net ve ölçülebilir değerlerle görebilirsiniz.

Google Adwords'ün çalışma sistemine kısaca değinecek olursak arama ağ reklamı ve görüntülü reklam olmak üzere iki temel başlıktan oluşmaktadır.

Arama ağı reklamlarında aranılan kelimelere göre reklamlar yayınlanır ve reklama tıklandığında maliyet ödenir. Yani arama ağı reklamlarında tıklama başına maliyetler (TBM) oluşur. Görüntülü reklam ağında ise iki tip maliyet vardır.

Birincisi arama ağındaki gibi tıklama başına maliyettir (TBM). İkincisi ise gösterime göre oluşan maliyettir. Buna da Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM) denir. Görüntülü reklam ağı ise Google Adsense almış websitelerinde yayınlanmaktadır. Kısacası reklamınızı ulaştıracağınız kullanıcı sayısı oldukça fazladır.

Doğru kurgulanmış Adwords reklamları ile alakalı kullanıcılara ulaşıp daha az maliyetle daha fazla kazanç elde edilir. Bu sayede yatırım getiriniz artar ve küçük ile orta ölçekli işletmelerin büyümesini, büyük ölçekli işletmelerin de isimlerini daha çok duyurmasını sağlar.