CES 2021’de öne çıkan ses sistemleri

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 06:56 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2021, tüm hızıyla devam ediyor. En yeni teknolojilerin tanıtıldığı ve markaların birbirine göz dağı verdiği fuar da, bazı ses sistemleri öne çıkıyor. Yeni nesil üretim teknolojisine ve tasarıma sahip ses sistemleri, evininizde sinema deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

CES 2021'de öne çıkan dört ses sistemi
 

LG QP5 Eclair
Büyük ve karmaşık ev sineması hoparlör sistemlerine basit bir alternatif olarak tercih edilen yeni nesil ses sistemleri, kompakt tasarımları ile öne çıkıyor. LG'nin yeni nesil ses sistemi de tam bu amaç ile dikkatleri çekiyor. 11.7 inç genişliğinde ve 2.3 inç yüksekliğinde Dolby Atmos özelliğine sahip QP5 Eclair, en küçük yatak odası televizyonuna dahi eşlik edebilecek kadar küçük olduğunu iddia ediyor.


Beş ayrı sürücüsü bulunan ana hoparlör, 320 watt gücünde değer sunuyor. Ayrıca yeni nesil ses sistemi kablosuz subwoofer ile eşleştirildiğinde, 3.1.2 kanal sesini, Dolby Atmos'u ve DTS:X'i destekliyor. Henüz fiyatı ve özellikleri tam olarak açıklanmayan QP5 Eclair'in 400 dolar seviyesinde bir fiyat etiketine sahip olacağı düşünülüyor.

JBL Bar 5.0 Multibeam Dolby Atmos Soundbar
Dolby Atmos'a sahip yeni nesil JBL Bar, CES 2021 'de ortaya çıkan bir başka ilgi çekici hoparlör olarak göze çarpıyor. Sanallaştırılmış Dolby Atmos için hüzmeleme teknolojisinden yararlanan JBL Bar, 27 inç genişliğe sahip. LG QP5 kadar kompakt olmayan JBL'in birçok yatak odasına veya oturma odasına uyum sağlayacağı düşünülüyor.

Hem Google Assistant hem de Alexa ile çalışabilen, JBL Bar 5.0 Multibeam 400 dolar fiyat etiketine sahip olacak. Yeni JBL'in daha iyi bir TV sesi isteyenler için harika bir seçim olacağı iddia ediliyor.

Cowin Soundbar
Ses sistemleri konusunda pek bilinmeyen bir marka konumunda olan Cowin Audio, CES 2021'de uygun fiyatı ses çubuğu ile dikkat çekti. Cowin Soundbar adındaki cihazını tanıtan firma, tasarımsal açıdan da iddialı bir görünüm sunuyor. TV'nizin altına oturtabileceğiniz veya monte edebileceğiniz soundbar'ı, sağ ve sol kanala ayırarakta kullanabilirsiniz.

Henüz tüm teknik özellikleri bilinmeyen Cowin Soundbar'ın şimdilik yalnızca Bluetooth 4.2 bağlantı desteğine sahip olduğu, AUX ve HDMI desteklediği belirtildi. Cowin Soundbar'ın Mart ayında satışa sunulması bekleniyor.

TCL Alto R1
Rakiplerine benzer bir görünüme sahip olan TCL Alto R1, TCL'nin Roku TV Ready kablosuz ses çubuğu platformunu temel alan ilk ses çubuğudur. Yani bu sayede ses çubuğunu, uyumlu bir Roku TV'ye kablosuz olarak bağlayabilirsiniz.

Roku'nun tescilli kablosuz ses bağlantısı üzerinden kablosuz olarak verilen ses, diğer tüm Roku TV Ready hoparlörlerinde olduğu gibi TV ile birlikte gelen Roku uzaktan kumandasını kullanarak basit bir ekran üstü arayüz ile her şeyi yapılandırabilmenize olanak sağlıyor. Bluetooth özelliğine sahip olmasının yanı sıra henüz net özellikleri açıklanmayan TCL Alto R1'ın orta seviye bir fiyata sahip olacağı düşünülüyor.