Doğru kombi seçme rehberi

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 07:02 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Evlerin olmazsa olmazlarından biri olan kombiler, çoğu insan için rastgele alınsa da, satın alım öncesinde detaylarının bilinmesi ve bu detaylar doğrultusunda satın alınması gereken şeylerin başında geliyor. Peki, doğru kombi seçme rehberi ile karşınızdayız.

Doğru kombi seçme rehberi
Öncelikli olarak kombileri iki ayrı sınıfa ayırmak gerekiyor. Bunlardan ilki konvansiyonel kombi, diğeri ise çok daha verimli olan yoğuşmalı kombi. Yoğuşmalı kombiler hem ısıtma hem de maliyet bakımından çok daha verimlidir. Peki yoğuşmalı kombi nedir ve nasıl seçilir?


Kombiler, kullanılacağı evin ısıtma ve sıcak su ihtiyacına göre seçilmelidir. Kombiden en yüksek verimi almak için evinizin ısıtma ihtiyacı ve evde kullanılacak ısı ihtiyacına göre bir hesap yapılmalıdır.  Bu noktada ise Buderus bayilerinden gerekli bilgiyi edinmeniz son derece kolay.

Yoğuşmalı kombiler baca gazı içindeki su buharını yoğuşturarak, yani sıvılaştırarak içindeki enerjiyi çekerler. Çekilen enerjiyi de tesisatınızda dolaşan, radyatörlerinize giden suya aktarırlar. Yani aslında yakıt içinde var olan enerjiyi mümkün olan en yüksek oranlarla çeker ve ısıya dönüştürürler.

Yoğuşmalı kombilerde tesisattan dönen su, önce yanmış baca gazı ile karşılaştırılarak baca gazının ısısını çeker ve onu soğuturlar. Yoğuşmanın gerçekleşmesi için tesisattan dönen suyun sıcaklığının 55 derece ve altında olması gerekir. Bu şu demektir: Isıtıcı yüzeyler buna uygun seçilmiş olmalıdır ki genellikle radyatör seçimleri büyük yapıldığından yoğuşmalı cihaz kullanımına uygundur. Yoğuşmalı cihaz kullanımı için şu kadar metre kare altında uygun değildir gibi bir kural yoktur. Yeter ki kombinizi düşük sıcaklıklarda çalıştırın.

Ayrıca yoğuşmalı kombiler kullanılırken yoğuşma enerjisinden faydalanmak için kullanıcıların kombi gidiş suyu sıcaklığını buna göre ayarlaması gerekir. Örnek vermek gerekirse, radyatör için maksimum 70-75 C derece uygundur. Yoğuşmalı kombilerde yanma odası içinde yoğuşma gerçekleştiğinden malzemelerin korozyona, aşınmaya dayanıklı olması gerekir. Buderus yoğuşmalı kombiler yüksek dayanımlı ve uzun ömürlü alüminyum silisyum döküm eşanjöre sahiptir.

Yoğuşmalı kombilerin konvansiyonel kombilerden daha yüksek maliyetli olmasının bir nedeni de bu yapı ve malzeme farklılığıdır.Bu fiyat farkı ise ilk etapta dikkat çekse de, uzun vadeli kullanımda hem ısıtma performansı hem de enerji tüketim verimliliği açısından çok daha faydalıdır.

Buderus'un Logamax GB172i isimli kombi modeli, yoğuşmalı ısıtma yapısı, şık tasarımı ve düşük ses seviyesi, A sınıfı enerji tüketimi ile satın alınabilecek en başarılı yoğuşmalı kombiler arasında yer alıyor. Ayrıca; Akıllı oda kumandası TC100 sayesinde de evinizi dilediğiniz yerden akıllı telefon aracılığıyla kontrol etmenizi ve tasarruf yapmanızı sağlar.