Apple, iPhone ile su altı fotoğrafçılık alanına girecek!

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 07:18 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Apple'ın iPhone'ları noktasında su altı fotoğrafçılığı için oldukça önemli olan gelişme 2017 yapılan bir patent başvurusuna dayanıyor. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, Apple'ın halihazırda almış olduğu 63 patenti yayımladı. Bu patentler arasında "su altı görüntüleme için iPhone" isimlendirmesi dikkat çekiyor. Su altı fotoğrafları için iPhone fikri gerçekten ilginç duruyor.

Apple'ın bir süredir üzerinde çalıştığı şey gerçeğe dönüşüyor olabilir. Zira Apple'ın aldığı patent ile yaklaşık 18 metre derinliğe kadar iPhone kamerası ile çekim yapmak mümkün olabilir.

Su altı fotoğrafları için iPhone gelebilir
Bildiğiniz üzere yeni dönemde çıkmış iPhone'ların çoğuyla su altı fotoğraflar çekmek mümkün. Suya dayanıklı olan iPhone'lar 2 metreye kadar dayanıklılık gösteriyor. Yeni alınan patentte ise kullanıcılar, 60 fit yani yaklaşık 18 metre derinlikte bile iPhone ile fotoğraf çekimi yapabilecek.


Deniz ve okyanus yapısı gereği telefonlar ile fotoğraf çekmeyi zorlaştırıyor. Telefon kameralarını zorlayan bu yapıyı aşmayı hedefleyen Apple'ın bu başvurusu, yeni bir iPhone özelliğine ya da yeni bir iPhone modelini işaret ediyor. Deniz ya da okyanus suyunun derinliklerinde suyu bulanıklaştıran ve fotoğraf çekmeyi son derece zorlaştıran farklı kimyasallar, planktonlar ve diğer malzemeler bulunuyor.

Apple söz konusu sorunları çözmek adına; doğru bir ışık sensörü, derinlik ve mesafeyi ölçen sensörler vb. pek çok yeni özellik üzerinde çalışıyor.

Yeni eklenecek renkli ortam ışığı sensörü, su altında ve dışarıda ortam ışığı spektrumlarını ölçebilecek deniyor. iPhone bunların yanı sıra, su altında bulanıklık seviyesini ölçüp değerlendirebilecek ve ardından buna uygun bir ışığı vereceği söyleniyor. Rengi ayarlama yeteneğinin ise telefonlar için su altı fotoğrafçılığında büyük fark yaratması bekleniyor.