Elon Musk’ın kitap listesinden hayatınızı değiştirecek eserler

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 07:51 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Son zamanların en başarılı isimleri arasında Elon Musk yer alıyor. Tesla, SpaceX ve pek çok teknoloji şirketine sahip olan Musk, yoğun iş hayatının arasında kitap okumaya da zaman ayırıyor. Başarılı iş adamı, kitap tavsiyeleri de dahil olmak üzere kişisel hayatından kesitler sunduğu sosyal medyada oldukça geniş bir kitleye sahiptir.

Elon Musk, okumuş olduğu kitapların hayatını değiştirdiğini ve başarıya ulaşmasında etkili olduğunu belirtti. Bu açıdan bakıldığında başarılı iş adamının kitap listesindeki kitaplara göz atmakta fayda var. Bu yazımızda Elon Musk'ın kitap listesi arasında bulanan ve hayatınızı değiştirecek eserleri derledik.

Elon Musk'ın önerisiyle hayatınızı değiştirecek eserler
Blake Masters ve Peter Thiel-Sıfırdan Bire

Bu kitapla ilgili Musk, Peter Thiel'in kurmuş olduğu şirketleri nasıl kurduğunu belirtti. Şirketlerin geleceği ve girişimlerin başarılı olması için neler yapılması gerektiğini anlatır. Ayrıca yazar, kitabın temel çıkarımlarını kendi deneyimleri ile canlandırıyor.


Nick Bostrom-Süper Zeka: Yapay Zeka Uygulamaları, Tehlikeler ve Stratejiler
Bu kitap hesaplama zekasının insan zekasını geçmesi durumunda ne olacağına dair cüretkâr bir araştırma yapıyor. Yapay zekanın gelecekte daha geniş bir kullanım alanına sahip olabileceğini söyleyen Musk, bu bakımdan kitabın okunması gerektiğini belirtti.

J.R.R. Tolkien-Yüzüklerin Efendisi
Elon Musk'ın kitap listesinde iş kitaplarının yanı sıra harika kurgu parçalar da yer alıyor. Bu kitaplardan biri de Yüzüklerin Efendisi'dir. Musk, gelecek vizyonunu şekillendirmek isteyenler için bu eseri tavsiye ediyor.

James Barrat-Son İcadımız
Bu eserde James Barrat, yapay zekanın nasıl insanlığın rakipleri haline gelebileceğini tartışıyor. Musk, bu kitabı, insanların gelecekle ilgili okuması gereken ilk beş kitapta derecelendiriyor.

Walter Isaacson-Steve Jobs
Tıpkı Musk gibi Steve Jobs da teknoloji alanında kendi yolunu çizdi. Bu kitap, Apple'ın yenilikçi girişimcisi ve kurucusu olan Steve Jobs'ın maceralı yaşamını anlatıyor. Dünya çapında bir teknoloji ikonu olarak zirveye ulaşan Steve Jobs'ın hayatındaki girişimleri ve bu yolda verdiği savaşları en iyi şekilde okuyabilirsiniz.

Douglas Adams-Otostopçunun Galaksi Rehberi

Bu eser ekonomi araştırmalarında oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra eserde milletlerin nasıl zenginleştiği incelenir. Adam Smith, bireylerin hükümet düzenlemesi olmaksızın serbest bir piyasada kendi çıkarlarını sürdürmesine izin vererek ulusal bir zenginliğe ulaşacağını savunuyor.