Teknoloji liderlerini daha yakından tanıyacağınız biyografi kitapları

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 07:54 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Teknoloji liderlerinin insanlara ışık tutacak biyografileri sizin de ilginizi çekiyor mu? Teknoloji CEO'ları dünyanın en zeki insanlarından kabul ediliyor. Üstelik birçoğu fikirlerini dinlemek isteyen herkesle paylaşmak istiyor. Steve Jobs, Elon Musk, Jeff Bezos ve diğerlerinin hikayelerini sizin için derledik. En çok merak edilen ve beğenilen bu hayat hikayelerinden birkaçı belki ilginizi çekebilir. Unutmayın ki büyük işler başaran insanlar çeşitli kitaplar okumayı sevdiklerini dile getiriyor.

Listemiz girişimci olmayı düşünenler için de kapıyı aralayabilir. Belki de dikkatinizi çeken bu kitapları okumaya karar verirsiniz.

Teknooloji liderlerini anlatan en iyi biyografi kitapları
Walter Isaacson'un kaleminden: Steve Jobs
Steven Paul Jobs yani kısa adıyla Steve Jobs, bilgisayar endüstrisinin önderlerinden biri. Apple Inc.'in kurucu ortağı Jobs, dünyaya adeta hükmeden iPod, iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch'un muciti. 2011 yılında ölümüne kadar ünlü iş insanı, Apple'ın Kurucu Ortağı, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'suydu.Steve Jobs aynı zamanda The Walt Disney Company'ye sattığı bilgisayar animasyon stüdyosu Pixar'ın da CEO'suydu. Pixar Studios, Toy Story, Finding Nemo, Cars, WallE gibi filmlerin ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Jobs, 1976'da Apple'ı Steve Wozniak ve Ronald Wayne ile birlikte kurdu.

"Steve Jobs" isimli kitapta, ünlü girişimcinin hayat hikayesi, kariyeri baştan sona anlatılıyor. Hayatı, karakteri, Apple'ı kurma hikayesi ve hastalığıyla olan mücadelesi kitabın konuları arasında. Yazarın Jobs'ın biyografisini yazmak için 3 yıl onunla yaşaması da kitabı ayrıca önemli kılıyor.

Kitapta ilk olarak Jobs'ın gençlik ve çocukluk yıllarındaki anıları, evlatlık verilmesi gibi özel yaşamı anlatılıyor. Gençlik yıllarında arkadaşlarıyla teknolojik çalışmalar yapan Jobs, aynı zamanda hırslı ve sinirli bir karaktere sahip. İşte bu tutumları Apple'dan kovulmasına bile yol açmıştır. Ancak şirketin batma noktasına gelmesiyle yeniden göreve çağrılmış ve Apple'ı Apple yapmıştır.

"Steve Jobs" isimli biyografi ülkemizde en az yaklaşık 40 TL'den başlayan fiyatlarla çeşitli kitapçılarda satılıyor.

Teknoloji liderlerinin biyografileri arasında olmazsa olmaz: Elon Musk
Milyarder iş insanı Elon Musk'ın yaşam öyküsü elbette listemizde yer alıyor. Elektrikli araba üreticisi Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'in kurucusu Musk'ın biyografisi Ashlee Vance'ın kaleminden çıktı. Kitabın adı, "Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future."

Musk, SolarCity, Tesla Motors ve SpaceX'in hedeflerinin dünyayı ve insanlığı değiştirme vizyonu etrafında döndüğünü söylemişti. Hedefleri arasında sürdürülebilir enerji üretimi ve tüketimi yoluyla küresel ısınmayı azaltmak var. Ayrıca Mars'ta bir insan kolonisi kurarak "yaşamı çok gezegenli hale getirmek" ve "insanların yok olma riskini" azaltmak yer alıyor.

Kitap ülkemizde "Elon Musk-Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde" ismiyle piyasada yer alıyor. Ashlee Vance, biyografi için 300'e yakın insanla Musk hakkında konuştu. Ayrıca bununla sınırlı kalmayan yazar, Elon Musk ile 30 saatten fazla birebir görüşme yaptı. Ülkemizde bu kitap, çeşitli kitapçılarda en düşük yaklaşık 40 TL civarında.

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg
Girişimci Mark Zuckerberg'in biyografisi Ekaterina Walter'ın kaleminden. "Think Like Zuck: The Five Business Secrets of Facebook's Improbably Brilliant CEO Mark Zuckerberg" isimli kitap ülkemizdeki kitapçılarda yok. Ancak bu önemli eseri de listeye ekledik.

ABD'li bilgisayar programcısı Mark Elliot Zuckerberg, Facebook'un Yönetim Kurulu Başkanı, İcra Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortağıdır. Şüphesiz Zuckerberg'in girişimi dünyayı değiştirdi. Facebook, dünya nüfusunun yedide birinden fazlasının iletişim kurma ve bilgi tüketme biçiminde tek başına devrim yaptı.

Peki, Zuckerberg neyi doğru yaptı? Bunu merak ediyorsanız, girişimcinin tutku, amaç, insanlarla iletişimi, ürününün farklılığını ve ortaklıklarını bu kitapta bulabilirsiniz. Ancak kitabın ülkemizde satılmadığını belirtmiştik. Amazon'daki fiyatı ise 12.76 Dolar.

Teknoloji liderlerinin biyografileri: Jeff Bezos elbette listede
Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'ın hayatını gazeteci, yazar Brad Stone'un kaleminden okumaya ne dersiniz? "The Everything Store: Jeff Bezos and the Age of Amazon", Türkiye'de "Aradığın Her Şey: Uluslararası Bestseller Jeff Bezos ve Amazon Çağı" ismiyle satışta.

Bezos, sadece bir kitap satıcısı olmakla yetinmedi. Zamanla şirketini her şeyin satıldığı dev bir e-ticaret sitesine dönüştürdü. Bunu ise sınırsız ürün seçeneği ve düşük fiyatlar ile tüketiciyi kendine çekerek yaptı. Brad Stone, eski ve mevcut Amazon çalışanları ve Bezos'ın ailesi ile sohbet etti. Böylece, Amazon'daki hayatı aktaran ilk kitabı yazmayı başardı.
Biyografi, Jeff Bezos'ın çocukluğu, gençliği ve 1994'te Amazon.com'u kurması için ona ilham veren Wall Street'teki çalışmasıyla başlıyor. Küçük bir garajdan dünyaya yayılan Amazon'un hikayesini öğrenmek oldukça ilgi çekici. Bezos'ın büyüme ve müşterilerine her zaman mümkün olan en iyi hizmeti sunma konusundaki sarsılmaz kararlılığı, onun için her zaman Amazon'un hisse fiyatını kısa vadeli stratejilerle şişirmekten daha önemliydi.

Kitabın fiyatı 35 TL civarında.

Einstein: Yaşamı ve Evreni
Teknoloji liderlerinin biyografileri hakkındaki bu yazımızda dahi fizikçiye yer vermezsek olmazdı. Yazar Walter Isaacson, dünyanın lider fizikçisi Albert Einstein'ın hayatını okurlara aktardı. "Einstein: His Life and Universe (Türkçesi Einstein: Yaşamı ve Evreni)" kitabı önemli biyografiler arasında yer alıyor. Çok satan "Benjamin Franklin: Bir Amerikalının Hayatı"nın yazarı fizikçinin de ilk tam biyografisini yazdı.

Einstein nasıl düşünüyordu? Onu bir dahi yapan neydi? Isaacson'ın yazdığı kitap, bilimde onu ayırt edilen bir kişi yapmasından asi doğasına kadar pek çok özelliğine değiniyor. Yaratıcılık ve özgürlük arasındaki bağlantının bir kanıtı olan büyüleyici hikayesi, modern çağın zaferlerini ve kargaşalarını yansıtıyor.

Einstein'ın biyografisi, yeni çıkan makalelere ve kişisel mektuplara dayanıyor. Hayal gücü kuvvetli, küstah bir patent memurunun nasıl kozmosun yaratıcısının zihin okuyucusu ve atomun ve evrenin gizemlerinin çilingiri haline geldiğini araştırıyor. Onun başarısı, geleneksel bilgeliği sorgulamaktan ve başkalarına sıradan gelen gizemlere şaşırmaktan geldi.

Türkiye'de kitabın fiyatı ortalama 50 ila 80 TL.