E-kitap okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 07:55 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza giren yeniliklerden biri de şüphesiz e-kitap oldu. Özellikle küresel pandemi nedeni ile evde kaldığımız yaklaşık iki yıllık dönemde popülerliğini daha da artıran e-kitaplar, insanların diledikleri kitabı online olarak okumasına olanak sağlıyor. Peki e-kitap okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Her ne kadar kitapseverlerin büyük bir kısmı hala daha geleneksel basılı kitapları tercih etse de, e-kitap tercih eden okuyucuların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Okuyucuların hayatını fazlasıyla kolaylaştıran avantajları bulunan e-kitapların bazı dezavantajları da mevcut. Gelin hep birlikte e-kitap okumanın avantajları ve dezavantajlarına bir göz atalım!

E-kitap okumanın avantajları

Hatırlanacağı üzere ülkemiz son günlerde çeşitli orman yangınları ile mücadele ediyor. Maalesef bu yangınlar sonucunda ormanlarımızın belirli bir kısmı yok olurken, bu süreçte oluşan yaraları sarmak adına tüm ülkede fidan dikme kampanyaları başladı.


Basılı kitaplarda olduğu herhangi bir ağaç kesme durumu gerektirmediğinden e-kitapların en büyük avantajı tam da burada ortaya çıkıyor. Çevre dostu olan e-kitaplar, özellikle orman yangınları ile mücadele ettiğimiz bu dönemde tercih edilmelidir.

E-kitapları edinmek oldukça kolaydır

Basılı kitapların aksine herhangi bir mağaza veya kütüphaneye gitmeyi gerektirmeyen e-kitapları internet ortamında kolayca bularak saniyeler içinde dilediğiniz içeriği okumaya başlayabilirsiniz.

E-kitaplar çok yer kaplamaz

Genellikle herkesin evinde daha önceden bitmiş onlarca kitap bulunur. Bir de kitap okumayı fazlasıyla seven biriyseniz, bu kitaplar belirli bir zaman sonra ciddi yer sıkıntısı ortaya çıkarır. İşte e-kitapların en büyük avantajlarından biri de onlarca kitabı tek bir cihaz içinde kolaylıkla barındırmasıdır.

Fiyatları uygundur

Şu an için ülkemizde basılı kitap ve e-kitapların arasında ciddi bir fiyat farkı yok. Ancak gönderim ve taşıma maliyetleri olmadığı için tüm dünyada e-kitapların fiyatları basılı kitaplara göre yüzde 50 daha ucuzdur.

Yazı büyüklüğünü göz zevkine göre ayarlamak mümkün

Bu tür kitapların en büyük avantajlarından biri de yazı büyüklüğü üzerinde çeşitli değişikliklerin mümkün olmasıdır. Örneğin e-kitap okuyucunuzdan bir kitap okumak istediniz, ancak yazının büyüklüğü gözlerinizi fazlasıyla rahatsız etti. Burada rahatlıkla yazı büyüklüğünü göz zevkinize göre ayarlayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Çoklu ortam öğeleri bulunabilir

Basılı kitapların aksine e-kitaplarda sürükleyici bir okuma deneyimi için ses, video ve üç boyutlu (3D) nesneler dahil olmak üzere çoklu ortam öğeleri mevcuttur. Bunun en büyük nedeni de farklı şekilde öğrenen okuyucu tiplerine hitap etme isteğidir.

E-kitap okumanın dezavantajları
Yayın hakları konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor

Bir eseri veya ürünü sahibinden izinsiz şekilde çoğaltarak yayınlama durumuna korsan yayıncılık deniyor. E-kitaplar internet ortamında oldukları için kolaylıkla elde edilebiliyor ve basılı kitaplara kıyasla korsan yayıncılığa daha fazla maruz kalıyor. Bu durum şüphesiz e-kitapların en büyük dezavantajlarından biri.

Basılı kitapların verdiği hissi vermiyor

Geleneksel basılı kitaplar ve e-kitaplar tam da bu noktada birbirinden ayrılmaktadır. Bu nedenle okuyucuların büyük bir kısmı okudukları kitabın sayfalarını hissetmek, geceleri mum ışığında kitap okumanın zevkine varmak gibi birçok nedenlerden dolayı basılı kitapları tercih ediyor.

Uzun süre e-kitap okumak göz hastalıklarına yol açar

E-kitap okuyucularında daha rahat bir okuma deneyimi için yazı büyüklüklerini ayarlamak mümkündür. Ancak uzun süre bu cihazları kullanmak belirli bir zaman sonra çeşitli göz rahatsızlıklarına neden oluyor. Bu nedenle seçtiğiniz e-kitap okuyucunun gözünüzü yormayacak bir ekran paneline sahip olması da oldukça önemli.