NFT'nizin Meta Verilerini Bulmanın Kolay Yolu

Başlatan Yeto, Eyl 05, 2022, 10:45 ÖS

« önceki - sonraki »

Yeto

Blockchain gezgini kullanarak veya bunları yöneten akıllı sözleşmelerden alarak, NFT'leriniz için meta verileri bulabilirsiniz.

Meta veriler (yeni pencere açar) diğer veriler hakkında bilgi sağlayan verilerdir; NFT söz konusu olduğunda, adı, açıklaması ve yaratıcısının hissettiği diğer her şey dahil olmak üzere NFT'nin temel özelliklerinin önemli olduğunu açıklar. Çoğu durumda, bir NFT'nin meta verileri, NFT'ye değerini veren görüntülere ve diğer "birincil" dijital varlıklara bağlantılar da içerir.


Fungible olmayan tokenlar (NFT'ler) olarak adlandırılan blok zinciri tabanlı somut veya soyut nesnelerin bireysel olarak tanımlanabilir dijital temsilleri   tipik olarak daha küçük parçalara bölünmez. Bunun yerine, gerçek veya sanal şeylerle ilgili yapılandırılmış meta veriler NFT'ler tarafından temsil edilir. Çoğu zaman, belirteçler nesnelere bağlı değildir ve savunucularına göre fiziksel veya dijital öğelerin birlikte çalışabilir ticarileştirilmesini geliştirerek farklı tanımlayıcılar olarak hizmet eder.

 Belirli bir anda varlıklarını veya meşruiyetlerini göstermek için 2012 veya 2013'te Bitcoin blok zincirine dosya karmaları veya diğer veriler eklendi  . Bu gelişme, Bitcoin işlemlerine meta veriler eklenerek tanınan benzersiz şekilde tanımlanmış tokenler olan "Renkli Paralar" yaratmanın temeli olarak hizmet etti.

Meta Veri nedir?
Peki, bu meta veri nedir ve nasıl oluşturulur? Bu makalede, bu soruları inceleyeceğiz ve ayrıca sözleşmeden NFT'nin meta verilerini nasıl alabileceğinizi derinlemesine inceleyeceğiz; NFT dosyalarını nasıl okuduğunuz; ve herhangi bir NFT'nin meta verilerini nasıl görüntüleyebileceğiniz.

Zincir dışında depolanan NFT'lerin konumu tam olarak nedir? Amazon Web Servisleri veya Google Drive gibi bir şey mi? Bu, NFT bilgilerini çevreleyen karışıklığa neden olan çok önemli bir noktadır. NFT meta veri depolama alanından başka kim sorumlu?

NFT pazar yerleri, alıcılara ve satıcılara değiştirilemez tokenleri göstermek için meta verileri kullandığından, meta verilerin pazaryerlerinin anlayabileceği bir biçimde olması gerekir.

Başka bir deyişle, blok zincirine sizin adınıza bir tablo başlatması talimatını veren bilgisayar kodu (akıllı bir sözleşme) yazıyorsunuz. NFT'lerinizin sahipliği ve meta verileri bu tabloda tutulur. Daha özel olarak, her tablo satırı aşağıdaki ayrıntılara sahiptir:

Token Tanımlayıcısı (veya Kimliği)
Simgenin Sahibi
Belirteçle ilişkili Meta Veriler
Herhangi bir NFT'nin meta verilerini nasıl görüntüleyebilirsiniz?
Darphane için bir NFT projesi hazırlandığında ve onu satın aldığınızda, rastgele bir sayı üreteci NFT'nize bir dizi özellik verecektir. Meta veriler bu bilgileri içerir. Blok zinciri, belirteç bilgisinin değişmez bir kaydını içerir. Bu kayıt, belirtecin amacı, mevcut sahibi ve önceki işlem etkinliği hakkında bilgiler içerir. Sonuç olarak, NFT meta verilerini nasıl oluşturabilirsiniz?

Bir NFT'nin meta verilerini görüntülemek, sahipliğini doğrulamak ve işlem geçmişini izlemek, belirteç kimliğinin ve sözleşme adresinin bir pazar veritabanı kullanarak içeriğin meşru sahibine bağlı olduğunu doğrulayabileceğiniz bir NFT izleme ve doğrulama hizmeti kullanılarak mümkündür.

NFT'nin kodlama standardına uygun bir hizmet seçerseniz, mevcut birçok NFT doğrulama aracından biri sizi arayabilir. Etherscan adlı bir Ethereum blockchain gezgini, NFT'leri  bulmak ve onaylamak için iyi bilinen bir araçtır. Platform, kullanıcıların işlem geçmişlerini, cüzdan adreslerini, meta verileri, akıllı sözleşmeleri ve diğer zincir üstü verileri doğrulamasını sağlar. Benzer şekilde, BNB Zincir ağında ihtiyaç duyduğunuz tüm NFT meta verilerine BscScan gibi bir blok zinciri gezgini kullanarak erişebilirsiniz.

Ancak, değiştirilemez bir belirtecin meta verilerini, onu kontrol eden akıllı sözleşmelerden almak için NFT'nin akıllı sözleşmesine erişmeniz gerekir. Meta verilere, sözleşmenin "Ayrıntılar" bölümü altında inceleme ve doğrulama için erişilebilir olmalıdır. NFT, geçerli olmayan token standardına uyuyorsa, aşağıdaki ayrıntılar gösterilmelidir:

ash-nft.json{
"description": "Dostu OpenSea Creature",
"image": "https://opensea-prod.appspot.com/puffs/3.png",
"name": "Dave Starbelly",
" öznitelikler": [
{ "trait_type": "Temel", "değer": "Denizyıldızı" },
{ "trait_type": "Gözler", "değer": "Büyük" },
{ "trait_type": "Ağız", değer": "Şaşırdım" },
]
}


NFT'lerin çalışmasına izin veren ikinci temel bileşeni NFT meta verileridir. NFT'ler, akıllı sözleşmelerinin dışındaki verilere bağlanma yeteneğine sahiptir ve ağın zincir dışı verilere başvurmasını etkin bir şekilde sağlar. Sonuç olarak, NFT'leri Ethereum gibi bir ağda yürütmek, aksi takdirde olduğundan daha düşük bilgi işlem masraflarına sahiptir.

Varlığın kendisi genellikle zincir dışında bulunurken, bir varlığın kaynağını tanımlayan Fungible Token blok zincirinde bulunur. Bir kaç istisna var; biri, tamamen tek bir işlemde zincir üzerine inşa edilmiş OnChain Monkeys koleksiyonudur. Koleksiyonun tamamı zincir üzerinde barındırıldığından, dosya depolama çözümü gerekmez.