FITNESS HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 08:01 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Bir önceki blog içeriğimizde yarardan çok zararı olan 13 diyet efsanesine yer vermiştik. Şimdi de fitness ve egzersizler üzerine yanlış bilinen, yine de kulaktan dolma bilgilerle pek çok insanı etkileyen tavsiyeleri ortaya çıkarıyoruz.

1. Efsane: Formunu korumak için haftada bir ya da iki kez antrenman yeter

Gerçek: Haftada bir ya da iki kez antrenman sağlıklı yaşamı sürdürmek için yeterli değil.

Rutgers Üniversitesi'nden egzersiz bilimcisi Shawn Arent en iyisinin "Haftada minimum 3 gün belirli bir egzersiz planına sadık kalmak" olduğunu söylüyor. "Teknik olarak her gün bir şey yapman gerekiyor, bir şeyden kastım fiziki aktivite. Yani ne şekilde olursa olsun hareket et. Tüm günü oturarak geçirmenin ne kadar zararlı olduğuna dair her gün yeni kanıtlara ulaşıyoruz."

2. Efsane: Sabahları ilk iş olarak egzersiz yapmak, antrenman için en iyi zamandır.

Gerçek: Rutinine en çok sadık kalabildiğin zaman hangisiyse, senin için en iyi zaman odur. Fitness egzersizlerini günlük alışkanlığın haline getirmen en iyisi, dolayısıyla eğer gece saatlerinde yapmak senin hayat akışına daha uygunsa senin için en iyi zaman odur. FitWell'i bu noktada verimli bir şekilde kullanabilirsin; egzersizlerini her an istediğin yerde yapabileceğin için tüm gün içerisinde özgürce hareket edebilirsin.

İpucu: Amacın kilo vermekse, sabahları tercih edebilirsin. Bazı araştırmalar, sabah ilk iş olarak antrenman yapınca bedenin gün boyu yağ yakmaya daha meyilli olduğunu gösteriyor.

3. Efsane: Ağırlık kaldırmak yağları kasa dönüştürür.

Gerçek: Yağ kasa dönüşen bir şey değildir. Fizyolojik olarak yağ ve kas çok farklı dokulardır. Bir kalıp tereyağı ve bir bifteği yan yana hayal ettiğinde, bunun bir merdiven altı spor salonu efsanesinden başka bir şey olmadığını anlamak zor değil.

Yağ dokusu cildin altında, kasların arasında ve iç organların çevresinde yer alır. Kas dokusu ise 3 temel tipe ayrılır ve bütün vücudu sarar.

Ağırlık kaldırmanın yaptığı şey ise yağlı bölgelerde kas oranının artmasına yardımcı olmaktır. Yağları yakmanın en iyi yolu sağlıklı bir beslenme planı izlemekten geçer. Bu noktada da sabit bir diyeti takip etmek yerine kendine ait bir beslenme planın olması hedefine ulaşmanı kolaylaştırır.

4. Efsane: Puzzle ve zeka oyunları en iyi 'beyin egzersizleridir'

Gerçek: Yeni yapılan bir araştırmaya göre klasik fiziki egzersizler, beyni geliştirme söz konusu olduğunda en iddialı zeka oyunlarını bile yeniyor.

Harvard Medikal Okulu tarafından yayımlanan yeni bir makaleye göre kalp ritmini arttıran, seni harekete geçiren ve terlemeni sağlayan her türlü aerobik egzersizin beynin gelişimi üzerine son derece gözle görülür etkisi bulunuyor.

5. Efsane: Kilo vermenin en iyi yolu egzersiz yapmaktır.

Gerçek: Kilo verme amacındaysan yediğin her şeyi egzersizle yakabileceğin inancını tamamen geride bırakman gerekiyor.

Uzmanlar zayıflama sürecinin asıl olarak yeme alışkanlıklarını değiştirdiğinde başladığını söylüyorlar. Texas Üniversitesi egzersiz bilimcisi Philip Stanforth, "Kilo vermek söz konusu olduğunda nasıl bir diyet uygulandığı egzersizden çok daha fazla rol oynuyor" diyor.

Amaç sağlıklı yaşamak olduğundaysa düzenli olarak hareket etmek birinci kural. Üstelik araştırmalar yaşa bağlı olarak gelişen bilişsel gerilemenin önüne geçmek için egzersizin mucize bir ilaç kadar etkili olabildiğini gösteriyor.

6. Efsane: Mekik çekmek 6-pack sahibi olmanın en iyi yoludur

Gerçek: Mekik hareketi yalnızca abdominal kaslara yönelir, 6-pack sahibi olmak içinse merkez bölgeyi güçlendirmek ve farklı kas gruplarını çalıştırmak gerekir.

Örneği plank, yan bölgelere ek olarak ön ve arka bölgelerini çalıştırarak 6 pack hedefine ulaşmanı kolaylaştırır. Hangi kaslarımı çalıştırmam gerekiyor diye düşünüyorsan, FitWell'in Forma Gir ve Şekillen hedefi ve bölgesel egzersizleriyle tüm karın kaslarını bilinçli biçimde şekle sokabilirsin.

7. Efsane: Ağırlık çalışmaları erkeklere göredir

Gerçek: Ağırlık çalışmaları kasları güçlendirmek için çok etkili bir yöntemdir ve cinsiyetle hiçbir alakası yoktur. Bununla birlikte testosteron hormonunun kas gelişimini etkilediği doğrudur ve kadınlar bu hormonu erkeklerden daha az üretir. Dolayısıyla kadınların kasları erkeklerinki kadar şişmez fakat kendi metabolizmalarına göre oldukça güçlenebilir ve daha çekici hatlara kavuşmalarını sağlar.

8. Efsane: Formunu kaybetmen iki hafta sürer

Gerçek: Çoğu insan için kasların diriliğini ve dolgunluğunu kaybetmeye başlaması 1 hafta içinde görülür.

"Çalışmayı tamamen bıraktıktan sadece 7 gün gibi kısa bir süre sonra kondisyonunda farkedilir bir gerileme olur ya da gerilemenin başlangıcı hissedilir" diyor Arent ve ekliyor: "Kaslar için her zaman çalış ya da kaybet kuralı geçerlidir"

9. Efsane: Maraton koşmak fit olmak için ideal bir yoldur

Gerçek: Birkaç kilometre koşarak da uzun mesafe koşunun sağladığı pek çok faydayı edinebilirsin.

Yapılan araştırmalara göre haftada 1 saatten az koşan insanlar -her gün mutlaka koştukları müddetçe- başta kalp sağlığı olmak üzere belirli konularda haftada 3 saat koşanlar kadar direnç sahibi olabiliyorlar. Ayrıca kısa süreli yoğun egzersizlerin (HIIT), uzun ve dayanıklılık gerektiren egzersizler kadar faydalı olduğu ortaya kondu. Daha eğlenceli oldukları da bir gerçek!

10. Efsane: Yemek günlüğü tutmak, ne yediğini izlemek ve kontrol etmek adına güvenilir bir yöntemdir

Gerçek: Her ne kadar yediklerimizi ve ne kadar hareket ettiğimizi bir kenara yazsak da çoğunlukla kendimize hak ettiğimizden fazla prim veriyoruz.

"İnsanlar fiziksel aktivitelerini olduğundan fazla görüyor ve yediklerini de olduğundan az sanıyor" diyor Stanforth "Herkes yaptığı antrenmanların çok kalori yaktığını ve yediklerinin de aslından daha hafif olduğunu düşünmeye meyilli"

Burada işini kolaylaştırabilecek bir yöntem, FitWell'e tüm yediklerini ve gün içinde yaptığın egzerizleri eklemen. Böylece hem porsiyonlarının gerçek enerji değerini (kcal) öğrenebilir, hem de gün boyu attığın adımlardan tamamladığın egzersizlere kadar yaktığın tüm kalorileri görebilirsin.

11. Efsane: Sporcu içecekleri antrenmandan sonra su ve mineralleri karşılamanın en iyi yoludur.

Gerçek: Sporcu içeceklerinin çoğu şeker ve sudan ibaret.

Uzmanlar, kasların onarımı için sporcu içeceklerinin yerine yalnızca bol su ve yüksek proteinli bir atıştırmalık ya da bir protein barının kasların onarımı için yeterli olacağını söylüyorlar.

İşini efsanelere bırakmadan, profesyonel antrenörlerin ve beslenme uzmanlarının koçluğunda hedefine ilerlemek istiyorsan sana FitWell Premium'u denemeni öneriyoruz. Kendine ait bir beslenme ve egzersiz planıyla emin ol, başarabileceğine dair güvenin artacak ve FitWell kullanan binlerce insan gibi sen de hızla hedefine ilerleyeceksin