Volvo’nun şimdiye kadarki en güvenli otomobili!

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Volvo'yu her zaman ortaya koyduğu sağlam ve güvenilir otomobiller ile tanıyoruz. İsveç merkezli üretici, uzun yıllardır güvenli otomobil mottosunu devam ettiriyor. Günümüzde elektrikli otomobil sektörüne de giriş yapan Volvo, şimdiye kadarki en güvenli otomobilleri olarak nitelendirdikleri EX90 modelini tanıttı.

Volvo EX90 hem elektrikli ünitesi hem de güvenlik özellikleri ile iddialı
2030 yılına kadar model gamının tamamını elektrikli hâle getirmeyi amaçlayan Volvo, EX90 ile bu konuda önemli bir adım atıyor. 3 koltuk sıralı ve 7 kişilik olarak tasarlanan elektrikli SUV model, 2023 yılında satışa sunulacak.

517 beygir güç ve 910 Nm tork üretebilen elektrikli güç ünitesine ev sahipliği yapan araçta 111 kWh'lik batarya görev yapıyor. Elektrikli SUV model bu batarya sayesinde 600 kilometrelik menzil sunabilecek. Bataryayı yüzde 10 oranından yüzde 80'e çıkarmak ise hızlı şarj cihazı ile 30 dakika sürüyor.

Tasarım olarak markanın geçtiğimiz yıl tanıttığı Concept Recharge modelinin izinden giden modelde Volvo'nun yeni yüzünü görmek mümkün. Elektrikli modellere özgü olarak ön ızgarasını kaybeden EX90, Thor'un çekici olarak nitelendirilen farlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Arka bölümde de C formlu stop lambalarına ek olarak arka sütundaki dikey konumlandırılan LED aydınlatma grubu oldukça dikkat çekici. Elektrikli model bu bölümde de markanın yeni tasarım anlayışını yansıtıyor. Diğer yandan büyük boyutlarına rağmen aracın 0,29 cd'lik sürtünme katsayısı da bir başka önemli detay olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bunların ötesinde Volvo, EX90 modelini markanın şimdiye kadarki en güvenli aracı olarak nitelendiriyor. LiDAR, optik, ultrasonik ve radar sensörlerini bir arada sunan EX90, diğer araç ve yayalara karşı sürücüsüne adeta 360 derecelik bir görüş açısı sunuyor.

EX90'ın LiDAR sensörlerinin 250 metreye kadar olan yayaları tespit edebildiği bildiriliyor. Volvo, bu sistem sayesinde tüm kazaları yüzde 9 oranında azaltabileceğine ve ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanan kazaların ise yüzde 20'ye kadar azaltabileceğine inanıyor.

Volvo EX90 iç mekanda da LiDAR sensörü kullanan ilk otomobil olarak öne çıkıyor. Otomobil bu şekilde arabada çocuk unutulmasının önüne geçme hedefinde. Yayımlanan rapolara göre sadece ABD'de 1998 yılından bu yana 900'den fazla çocuk bu sebeplerle hayatını kaybetmiş durumda. Bu gibi durumların önüne geçmesi planlanan sistem içeride çocuk veya evcil hayvan kaldığında kapıların kilitlenmesini önleyecek.

Bu sistem aynı zamanda sürücünün hareketlerini de gözlemleyebiliyor. Böylelikle şoförün dikkatinin dağılıp dağılmadığını veya uykusuz olup olmadığına göre uyarı verebilecek. Derecesi gittikçe artan uyarılara cevap verilmediği takdirde ise araç kendisini güvenli bir şekilde sağa çekip yardım çağıracak.

Volvo yeni EX90 modeli ile elektrikli otomobiller konusunda iddiasını kanıtlarken, güvenlik anlayışını da en üst düzeye taşıyor. Peki siz yeni Volvo EX90 hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.