Yakıt tüketimi en az olan otomobiller!

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 08:30 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Gelen zamlarla birlikte benzin ve mazot fiyatları artık cep yakıyor. Özellikle yakıt tüketimi yüksek olan araçlar, kullanıcılarını maddi açıdan çok fazla zorlar konuma geldi. Bu yüzden yakıt tüketimi düşük olan araçlara olan ilgi bir kat daha arttı.

Biz de hazırladığımız listede yakıt tüketimi en az olan otomobilleri bir araya getirdik. Tahmin edebileceğiniz gibi liste geleneksel hibrit ve dizel araçlardan oluşuyor. Ancak listeye şarj edilebilir hibrit araçlara yer vermediğimizi hatırlatalım. Çünkü bu araçlar düzenli şarj edildikleri takdirde teorik olarak sadece elektrik enerjisi ile yol alabiliyorlar.


İşte Türkiye'de yakıt tüketimi en az olan araçlar!
Fiat Egea 1.3 Multijet
Fiat'ın şu anda ülkemizde en çok sattığı binek otomobil olan Egea, sedan, hatchback, cross, cross wagon ve station wagon olmak üzere 5 farklı kasa tipiyle satılıyor. Burada içlerinde en sevilen sedan modeline baktığımızda ise 1.3 litre hacmindeki 95 HP motorunun 100 km'de 4.1 lt yakıt tükettiğini görüyoruz.

Renault Megane 1.5 DCi
Renault uzun yıllar boyunca Megane modeli ile satış rekorları kırdı. Daha sonra Fluence isimli 2. bir model üstünde yoğunlaştı. Fakat birkaç yıllık aradan sonra dünya ile birlikte Türkiye'de de yeni tasarıma sahip Megane modellerine dönüş yaptı. Bu aracın 1.5 DCi 115 HP dizel motorlu versiyonu 100 km'de 4,1 litrelik yakıt tüketim verisine sahip.

Opel Crossland 1.5 Turbo Dizel 120 HP
Opel'in başarılı satış rakamlarına ulaşan SUV modeli Crossland de listemize girmeyi başarıyor. Opel'in B SUV segmentindeki temsilcisi 1,5 litrelik turbo beslemeli dizel motoru sayesinde 3,9 litrelik yakıt tüketim değeri sunuyor.

Volkswagen Passat 2.0 TDI
Bu tür listeler genellikle küçük otomobillerden oluşur ancak Passat, 2.0 litrelik turbo beslemeli dizel motoru ile oldukça verimli. Volkswagen Passat, büyük boyutları ve geniş hacimli motoruna rağmen 100 km'de ortalama 3.9 litre yakıt tüketimiyle herkesi şaşırtıyor.

Citroen C4 1.5 BlueHDi 130 HP EAT8
Listemizin ikinci üyesi Citroen C4 oluyor. Düşük hacimli dizel motorlar konusunda her zaman iddialı olan Fransızlar, bu listede de kendisine rahatlıkla yer buldu. Citroen C4'ün 1.5 litrelik dizek motoru 100 km'de ortalama 3.8 litrelik tüketim değeri ile öne çıkıyor.