Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir

Başlatan Sckn, Eyl 14, 2022, 09:49 ÖS

« önceki - sonraki »

Sckn

Screenshot_3.png
Öksürüğün temel fonksiyonu, hava yollarında bulunan aşırı sekresyonun temizlenmesi ve yabancı maddelerin solunum yoluyla vücuda alınmasını engellemektir. Bu yönüyle öksürük, doğal savunma mekanizmasının bir parçası olsa da bazı durumlarda pek çok farklı hastalıkta da görülebilir. Öksürük tek başına bir hastalık değildir. Farklı bir deyişle öksürüğün pek çok farklı hastalık türünün belirtisi olduğu söylenebilir.

Aynı zamanda öksürüğün pek çok farklı türü bulunur. Bunlar öksürük sırasında oluşan seslere, süresine göre tanımlanabileceği gibi öksürüğün kuru ve balgamlı olmasına göre de ayrıştırılabilir. Kuru öksürük; balgam içermeyen, tahriş gücü yüksek, gıcık hissine yol açan bir öksürük türüdür. Buna karşılık tıp dilinde prodüktif öksürük olarak tanımlanan balgamlı öksürük ise öksürük sırasında balgamın geldiği öksürük çeşididir.

Kuru Öksürük Nedir?
Balgam ya da farklı bir deyişle mukus üretimi olmayan öksürük türü, kuru öksürük olarak tanımlanabilir. Kuru öksürük, sebep gözetmeksizin kişinin yaşam kalitesinin bir hayli düşmesine yol açar. Basit soğuk algınlığından kalp yetmezliğine kadar pek çok farklı hastalık türü kuru öksürük sebepleri arasında yer alır. Ayrıca hava kirliliği gibi etkenler de kuru öksürüğe yol açabilir. Bu noktada kuru öksürüğün nedeninin belirlenmesi son derece önemlidir.

Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
Kuru öksürüğün temel belirtisi, öksürük sırasında balgam gelmemesidir. Boğazda gıcık hissine yol açan kuru öksürük, aynı zamanda boğazın ciddi şekilde tahriş olmasına neden olabilir. Kuru öksürük tedavisi altta yatan odak hastalığın özelinde yapılır.

Sıklıkla sorulan "Kuru öksürük nasıl geçer?", "Kuru öksürük için ne yapılmalı?" soruları bu şekilde yanıtlanabilir.

Balgamlı Öksürük Nedir?
Balgamlı öksürük, öksürürken balgam gelmesi olarak tanımlanabilir. Hava yollarının temiz ve nemli tutulmasını sağlayan mukus üretiminin artmasıyla birlikte gerçekleşir. Tıpta prodüktif öksürük olarak adlandırılan öksürünce balgam gelmesi durumu, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?
Tüm öksürük türlerinde olduğu gibi balgamlı öksürük için tedavi sırasında odak hastalığın belirlenmesi gerekir. Hava yollarında mukus üretiminin artmasına yol açan rahatsızlığın tanı almasının ardından hekim, hastalığa ve kişiye özel olarak tedavi düzenler.