Facebook uyardı! Milyonlarca kullanıcı tehlike altında

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 08:39 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Meta, Facebook kullanıcılarını uyardı. Şirketten yapılan açıklamaya göre onlarca kötü amaçlı mobil uygulama Google Play Store ve App Store aracılığıyla kullanıcıların telefonlarına sızıyor. Araştırmacılar, bu uygulamalar aracılığı ile kullanıcıların Facebook giriş bilgilerini çalınabileceğini belirtiyor.

Facebook kullanıcılarının kişisel bilgileri tehlikede
Yapılan araştırmaya göre bu uygulamalar, kullanıcıların kişisel bilgilerine rahatça ulaşabiliyor. 1 milyondan fazla kişinin bu uygulamalar yüzünden tehlike altında olduğu belirtiliyor. Şirket toplamda 400'den fazla uygulamanın ismini paylaştı. Bu uygulamardan 50 tanesi ise App Store'da yer alırken, hepsinin mağazadan kaldırıldığı belirtiliyor.

Meta, Google Play Store ve Apple App Store'da listelenen uygulamaların arasında fotoğraf düzenleyiciler, oyunlar, VPN hizmetleri, iş uygulamaları ve diğer yardımcı programlar üzerinden gizlendiğini ortaya koydu.

Fotoğraf editöri uygulamaları yayınlanan listede çoğunluğu oluştururken, oyunlar, el feneri uygulamaları ve VPN uygulamaları sayısı da azımsanmayacak düzeyde. Bu uygulamaların büyük çoğunluğu ise Android üzerinde yer alıyor.

Meta, uygulamaları indiren kullanıcıların bir anca önce telefonlarından silmelerini ve Facebook şifrelerini değiştirmeleri gerektiğini belirtiyor. Şirket ayrıca, hesabınıza erişilmeye çalışıldığında haberdar olmak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenizi ve giriş uyarılarını açmanızı öneriyor. Şirket, bir milyondan fazla kullanıcının sahte uygulamaların kurbanı olabileceğini tahmin ediyor.

Bu durumdan etkilenen kullanıcılar, Facebook'tan potansiyel tehlikeler konusunda onları uyaran bir e-posta almış olabilirler. Ancak listede adı geçen uygulamalardan birini indirmiş olan herkesin şifrelerini hemen değiştirmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var.