Mobil mesajlaşmada ilk! Telegram, spoiler’a karşı harekete geçti

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 08:47 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Sevilen anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, rakiplerinin hiçbirinde bulunmayan bir özellik geliştiriyor: Spoiler gizleme. Özellikle Spider-Man: No Way Home'un vizyona girmesi sonrasında başta sosyal medya olmak üzere mesajlaşma gruplarına kadar her yerde film hakkında sürpriz bozan ayrıntılar paylaşılmaya başlandı.

Üstelik bu durum yalnızca No Way Home'a özel değil. Çok beklenen bir dizi ya da film gösterime girdikten sonra, onunla alakalı keyif kaçıracak bilgiler paylaşmak son zamanlarda büyük bir alışkanlık haline geldi. 500 milyondan fazla aktif üyesiyle bu alışkanlığın en çok rastlandığı platformlardan biri olan Telegram, spoiler içeren mesajları ayırt etmek için çalışmalara başladı.


Telegram, spoiler içeren mesajın açılmasını isteğe bağlı hale getirecek
Reddit'te ortaya çıkan görüntü, Telegram'ın spoiler gizleme işlevinin çalışma mantığı hakkında bilgi veriyor. Buna göre, yazdığınız mesajın üzerine basılı tuttuğunuzda o metni biçimlendirebileceğiniz seçenekler karşınızda çıkacak. Burada mesajın kalınlığını ve tipini değiştirme seçeneklerinin yanı sıra, "Spoiler" butonu da yer alacak.


Böylece yazdığınız metin bir dizi ya da film hakkında sürpriz bozan ayrıntılar içeriyorsa onun spoiler olduğunu belirtebileceksiniz. Spoiler seçeneğini işaretleyerek gönderdiğiniz mesaj, Telegram tarafından gizlenerek iletilecek. Eğer karşı taraf spoiler içerikli olduğunu bile bile okumak isterse, üzerine bir defa dokunarak orijinal metni görüntüleyebilecek.

Spoiler içerikli mesaj otomatik olarak gizlenmeyecek
Yeni özelliğin erken geliştirme aşamasındaki haline göre, Telegram spoiler içeren bir mesajı otomatik olarak gizlemeyecek. Bunun yerine, gönderilecek her metinde "Spoiler" butonuna dokunarak sürpriz bozan ayrıntı içerdiğinin belirtilmesi gerekecek. Bu da demek oluyor ki; kullanıcı özellikle belirtmediği müddetçe sinir bozucu bu durum devam edecek.

Ayrıca Telegram, "Spoiler" seçeneği seçilerek gönderilen mesajlara uyarı da koymuyor. Yani yeni özelliğin platformda tam olarak oturması için kullanıcıların alışması gerekiyor. Ancak özellik henüz geliştirme aşamasında olduğu için, bu olumsuzluklar şimdilik nispeten kabul edilebilir. Genel kullanıma sunulduğunda ise daha verimli çalışacaktır.

Peki ya sizler Telegram'ın spoiler gizleme özelliğini nasıl buldunuz? Diğer mesajlaşma platformlarında ve sosyal medyada da bu mi? Fikirlerinizi yorum alanına yazmayı unutmayın.