En Süper Ekran Kartları Nelerdir?

Başlatan carlos, Ksm 11, 2022, 09:43 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

Bir bilgisayarın en önemli parçası ve olmazsa olmazı, ekran kartıdır. Yani ekrandaki kalite, çözünürlük gibi faktörler, bilgisayarın da performans ve kalitesini on plana çıkarır. Bilgisayardan istenilen verimi alabilmek için, ekran kartının kaliteli ve donanımlı olması gerekir. Bunun için en iyi kartlara göz atmak gerekir. Ekran kartları alınırken, kesinlikle ucuz fiyata kalitesiz ürün alınmaması gerekir. Özellikle oyun severler için, bu kartlar önemlidir.

Ekran kartlarının birçoğu oyunlara paralel olarak üretilir. Genelde fiyatları pahalıdır. Tavsiye edilen ürünlerin hepsi, yüksek kalitede olan kartlardır. Performansı iyi olan kartlar, kullanıcıya iyi bir deneyim yaşatır. Aynı zamanda uzun süre kullanılabilir. Ekran kartları satışın da bir rekabet durumu vardır. En çok AMD ve Nvidia arasında satış vardır. Fakat Nvidia ürünleri bir seviye daha üstte yer alır, denilebilir. Satışı da AMD' yi geçer.Nvidia: En süper ekran kartları arasında ilk sırada yer alan Nvidia modeller arasında ilk olarak dikkat çeken model,  ara birim bağlantısı 3.0 × 16 olan Quadro RTX 6000 olan modeldir. Diğer kartlardan özellikleri ile ayrılır. Bellek hızı oldukça yüksektir. 1750 MHz bellek hızı ve 1440 çekirdek hızına sahiptir.
Nvidia Titan RTx: İş odaklı olan bir karttır. Diğer modellerle aynı bağlantılara sahiptir. Ayrıca tasarımı farklı ve güzeldir. Ekstra olarak, OpenGL özelliği bulunur. Bellek hızı 1750' dir.
Nvidia Titan V: Titan serisi içinde en güçlü grafik tasarımına sahip olan modeldir. Bu Nvidia yetkilileri tarafından da net olarak verilmiş olan bir bilgidir. Özellikle masaüstü bilgisayarlar için uygundur. OpenGL 4.6 özelliğine de sahip bir modeldir.
Nvidia Force Rtx: Oyun dünyası için en çok tercih edilen ekran kartı modelidir. Rtx serisi içinde en fazla dikkat çeken modellerden biridir. Bellek hızı 1570 iken, çekirdek hızı ise 1515' dir.
Nvidia Quadro: Ekran kartları arasında, fiyatı en yüksek olan modellerden biridir.  Oldukça güçlü bir belleğe ve hıza sahiptir. Ara birim bağlantısı diğerleri ile aynıdır. 48 GB bellek kartına sahiptir.
Nvidia Force Rtx 2080: Herkesin almak istediği, özellikle oyuns evelerin favorisi olan bu kart, listenin başında yer alıyor, denilebilir. Daha önce yapılan araştırmalar bunu göstermiştir. Rtx 30 serisinin ardından biraz gerilemiştir. Fiyatı daha ekonomiktir, ayrıca performansı yüksektir.