Tasarımı şaşırtan Asus Zenbook 17 Fold OLED tanıtıldı

Başlatan carlos, Ksm 11, 2022, 10:47 ÖS

« önceki - sonraki »

carlos

ASUS, Avrupa'nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA'da ASUS mühendislerinin türünün tek örneği olarak geliştirdiği yeni bilgisayarı tanıttı. Dünyanın ilk 17,3 inç katlanabilir OLED dizüstü bilgisayarı olma özelliği taşıyan Asus Zenbook 17 Fold OLED (UX9702) geleneksel bilgisayarlara meydan okuyor.

Normal kullanımda çoklu görevler için geniş bir 17,3 inç ekran sunan cihaz, seyahat halindeyken düzgün bir şekilde katlanarak ultra kompakt 12,5 inç dizüstü bilgisayar haline geliyor. Ekranın kolayca bölünmesi ve içeriklerin düzenlenmesi için şirketin geliştirdiği ScreenXpert 2 yazılımı kullanılıyor.

Tek cihazda iki OLED ekran sunan katlanabilir bilgisayar Intel Evo sertifikasına sahip. Dayanıklılık testinden geçen 17 Fold, 30.000'den fazla açma ve kapama döngüsüne dayanabiliyor. 180 derece menteşe ile tamamen kapalı haldeyken bir fotokopi kağıdından daha küçük, kompakt ve taşınabilir bir forma dönüşüyor.


İşlemci: 12. Nesil Intel Core i7-1250U
Grafik kartı: Intel Iris Xe
Pil: 75 Wh
Bellek: 16 GB RAM
Depolama: 1 TB PCIe SSD
Bağlantı noktaları: 2 x Thunderbolt™ 4 USB-C® (40 Gbps'ye kadar) 1 x ses birleşik jakı
İşletim sistemi: Windows 11 Pro
Bağlantı: Intel® WiFi 6E / Bluetooth® 5.2

Dizüstü (Bluetooth klavyeli), dizüstü (sanal klavyeli), tablet ve okuyucu gibi farklı seçeneklerde çok yönlü kullanım modları da sunuyor. Çok yönlülüğüne ve geniş ekran boyutuna rağmen, klavyeyle birlikte 1,8 kg ağırlığındaki cihaz, klavyesiz haliyle ise yalnızca 1,5 kg.

60 Hz ekran yenileme hızı ve 0,2 ms tepkime süresine sahip 17,3 inç ve 2.5K katlanabilir OLED dokunmatik ekranıyla ses ve görüntüde de iddialı olan bilgisayar, HDR görseller için Dolby Vision ve PANTONE onaylı ekranı, canlı renkler için sinema sınıfı yüzde 100 DCI-P3 renk gamına sahip.

TÜV Rheinland sertifikası ile düşük mavi ışık emisyonları yayarak gözleri yormuyor. Harman Kardon sertifikalı dört hoparlörlü Dolby Atmos ses sistemi, sesi en üst düzeye çıkaran standart bir amplifikatörden 3,5 kata kadar daha yüksek ve kristal netliğinde ses sağlayan akıllı bir amplifikatör tarafından çalıştırılıyor.

Cihazda yapay zeka destekli özellikleri etkinleştirmek için ASUS AdaptiveLock ve yeni Intel Görsel Algılama Denetleyici yongasıyla birlikte çalışan bir HD kızılötesi (IR) kamera mevcut. Bu özellik, yüz tanıma sistemi ile oturum açmanın yanı sıra, kullanıcının bilgisayardan ne zaman uzaklaştığını da algılayabiliyor.

Böyle durumlarda, pil ömründen tasarruf etmek için ekranı karartarak üst seviye güvenlik için cihaz otomatik olarak kitleniyor. Kullanıcısı döndüğü anda ise ekranı aydınlatarak, hızlı yüz girişi ile otomatik olarak oturum açabiliyor.

5 MP AI web kamerası, net görüntülü aramalar için ASUS 3D Noise Reduction (3DNR) teknolojisi de Zenbook'un diğer özellikleri arasında yer alıyor. 3 boyutlu olarak, resimdeki gürültüleri azaltan yeni nesil 3D-DNR özelliği, üst düzey sinyal/parazit dengesi oluşturarak mükemmel görüntüler elde ediyor. Bu sayede sistemin %70'lere varan oranda daha uzun süreli kayıt yapmasını sağlıyor.

Fiziksel klavye artık isteğe bağlı

17 Fold'un klavyesi ise, isteğe bağlı olarak dijital klavye ya da cihazın dışına konumlandırılarak fiziksel klavye olarak kullanılabiliyor. En mükemmel kullanıcı deneyimi sunmak için tasarlanan bluetooth özellikli klavye, tam boyutlu 19,05 mm tuş aralığına ve 1,4 mm uzun tuş hareket mesafesine sahip.

ASUS tarafından tasarlanan bugüne kadarki en iyi dizüstü bilgisayar klavyesi olarak duyurulan klavye, oldukça gelişmiş bir yazma doğruluğu ve rahatlığı sunuyor. Klavye ayrıca, parmak izi bırakmayan bir kaplamayla korunan ipeksi ve pürüzsüz bir yüzeye sahip büyük bir ErgoSense dokunmatik yüzey içeriyor.