SSD ve HDD: Fark Nedir?

Başlatan Yeto, Ağu 28, 2022, 12:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Yeto

ssd hdd.jpg
Son birkaç yılda herhangi bir zamanda ultra taşınabilir bir dizüstü bilgisayar satın aldıysanız  , birincil önyükleme sürücüsü olarak büyük olasılıkla bir katı hal sürücüsü (SSD) almışsınızdır. Daha hacimli oyun dizüstü bilgisayarları da SSD önyükleme sürücülerine taşınırken, bütçeye uygun makinelerin yalnızca bir alt kümesi hala sabit disk sürücülerini (HDD'ler) tercih ediyor. Önceden oluşturulmuş masaüstü bilgisayarlardaki önyükleme sürücüleri, en ucuz modeller dışında, artık çoğunlukla SSD'lerdir. Bazı durumlarda, bir masaüstü, önyükleme sürücüsü olarak SSD ve daha büyük kapasiteli bir depolama takviyesi olarak HDD ile birlikte gelir.

Yine de sadece  birini seçmek zorundaysanız , nasıl seçersiniz? SSD'ler ve HDD'ler arasındaki farklara girelim ve karar vermenize yardımcı olmak için her birinin avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim.

Bir  SSD , bir sabit sürücü ile aynı temel işlevi yerine getirir, ancak veriler, içinden güç akışı olmadığında bile verileri koruyan, birbirine bağlı flash bellek yongalarında depolanır. Bu flash yongalar (genellikle "NAND" olarak adlandırılır) USB flash sürücülerinde kullanılan türden farklı türdedir ve genellikle daha hızlı ve daha güvenilirdir. Sonuç olarak SSD'ler, aynı kapasitedeki USB flash sürücülerden daha pahalıdır.


Yine de, flash sürücüler gibi, SSD'ler genellikle HDD'lerden çok daha küçüktür ve bu nedenle üreticilere bir bilgisayar tasarlamada daha fazla esneklik sunar. Bazıları geleneksel 2,5 inç veya 3,5 inç sabit sürücü yuvalarına kurulabilirken, diğer modeller bir PCI Express genişletme yuvasına kurulabilir veya hatta doğrudan ana karta monte edilebilir; artık son model sistemlerde yaygın olan bir yapılandırmadır. (Karta monte edilen bu SSD'ler, M.2 olarak bilinen bir form faktörü kullanır.