iOS’u büyük kullanmak isteyenlere müjde!

Başlatan carlos, Ksm 12, 2022, 12:53 ÖÖ

« önceki - sonraki »

carlos

Apple, herkes için aralık ayında sunmaya hazırlandığı iOS 16.2 sürümünün ikinci betasını yayınladı. Bu güncellemede Freeform işbirliği uygulamasını ve Ev uygulamasına iyileştirmeler bulunyor. Bu iki özelliğin yanı sıra iPhone ve iPad için "aerodinamik" bir deneyim sağlayacak yeni bir "Özel Erişilebilirlik Modu" üzerinde çalışıldığı ortaya çıktı.

iPhone ve iPad'lere Özel Erişilebilirlik Modu
Kod adı "Clarity" olan bu yeni mod, temel olarak Springboard'u (ana iOS arabirimi) daha akıcı bir modla değiştiriyor. Mevcut beta sürümünde henüz kullanıcılar tarafından kullanılamayan özellik, çok karmaşık gelebilecek kullanıcılar için iPhone ve iPad arayüzünü daha kullanıcı dostu hale getirmeyi amaçlayan bir erişilebilirlik seçeneği olarak sunulacak.

Apple, Özel Erişilebilirlik Modu'nu "iPhone ve iPad'inizi kullanmanın özelleştirilebilir, basitleştirilmiş bir yolu" olarak tanımlıyor. Yeni özellik bazı yönlerden kullanıcıların cihazlarını tek bir uygulamaya kilitlemesine olanak tanıyan mevcut Kılavuzlu Erişim moduna benzer şekilde çalışıyor. Ayn zamanda Özel Erişilebilirlik Modu, kullanıcıların sistemde bazı kısıtlamalarla gezinmesine izin verecek.


Örneğin kullanıcılar, Kullanıcı Arayüzü ve daha büyük metin, Ana Ekranda bulunan uygulamalar, izin verilen kişiler ve Özel Erişilebilirlik Modu etkinleştirildiğinde donanım düğmelerine erişim gibi şeyleri ayarlayabilecek. Başkalarının bu ayarları değiştirmesini önlemek için de bir şifre ayarlanabilecek. Yan düğmeye veya Ana Sayfa düğmesine üç kez tıklamak, Özel Erişilebilirlik Modunu hızla etkinleştirecek veya devre dışı bırakacak. Bu özelli hali hazırdaki sürümde Denetimli Erişim olarak kullanılıyor.


Bu mod etkinleştirildiğinde, uygulamaların arayüzü son derece basitleşiyor. Aşağıda görebileceğiniz gibi daha büyük öğelerle değişiyor: