Göz Altı Torbalarından Kurtulma Yolları

Cevapla
Mr.Robot
Mesajlar: 7
Kayıt: 27 Nis 2020, 01:13
İletişim:

Göz Altı Torbalarından Kurtulma Yolları

Mesaj gönderen Mr.Robot »

16659_gozalti1-300x166.jpg
16659_gozalti1-300x166.jpg (9.68 KiB) 195 kere görüntülendi
Göz Altı Torbalarından Kurtulma Yolları
Gözaltındaki torbalar, yaş ilerledikçe görülen şikâyetlerdir. Gözü desteklemeye yardımcı olan normal yağ, bazen alt göz kapağına doğru hareket eder ve bu da kapağın kabarık görünmesine neden olur. Bunun yanında, gözlerin altındaki bölgede şişmeye katkıda bulunan sıvı birikebilir.
Alerjilere dikkat etmek
Alerjisi olan kişilerin alerji mevsiminde gözleri sulanır ve şişebilir, bu yüzden alerjilerilerinin ne zaman alevlendiğini belirlemeleri gerekir. Alerjiler için uçucu yağlar gibi doğal ilaçlar denememek ve alerji alevlenmeden başlamak bu şikayetleri önlemeye yardımcı olabilir.
Diyetlerden tuzu azaltmak
Tuz çoğunlukla yüksek tansiyona şikayetleri ile ilişkilidir ve sodyum alınan sıvının vücutta tutulmasına neden olabilir. Bu da gözlerdeki şişliğin nedenleri arasındadır. Eğer kişi çok tuz kullanırsa, saf Himalaya deniz tuzu kullanmalı ve tuz miktarını azaltmalıdır. Bunun yanında taze sebze, özellikle kereviz gibi gıdalar tuz isteğinizi azaltmaya yardımcı olabilir!
Egzersiz yapmak
Egzersiz, yaşlanma belirtilerini azaltmanın doğal bir yoludur ve cilde genç bir ışıltı kazandırabilir. Bunun yanında egzersiz göz çevresindeki bölgeye özel yüz egzersizleri yapıldığında gözlerdeki şişlik ve gözaltı torbalarını azaltabilir. Uzmanlar bu konuda hafif bastırılarak yüze yapılan egzersizin gözlerdeki şişlik ve gözaltı torbalarının azaltılmasında faydalaı olduğu belirtmişlerdir. Ayrıca düzenli olarak yapılan yogayının birçok sağlık faydası bulunmaktadır. Omuz ve sırt kıvrımları gibi bölgeleri etkileyen egzersizler, aşırı sıvıyı taşıyan ve şişmeyi hafifletmeye yardımcı olan yüzdeki dolaşımı arttırmaya yardımcı olabilir.
Uyku pozisyonuna dikkat etmek
Sırt üstü uyumak, yerçekiminin göz çevresinde sıvı birikmesine neden olmasını önleyebilir. Başın altına fazladan bir yastık koymak iyi bir uyku için faydalı olurken, gözaltındaki koyu halka sorununun çözümüne de katkıda bulunabilir.
Neti pot kullanmayı denemek
Neti pot küçük bir çaydanlık benzeri sinüsleri açmak için burnun bir deliğinden tuzlu su solüsyonu vererek diğer burun deliğinden sinüs sıvısının akmasını sağlayan bir aparattır. Bunun kullanımı ayrıca gözlerdeki şişlik ve göz alrtı torbalarının azaltılmasına da yardımcı olabilir. Hindistan’dan Ayurveda tıbbından kullanılan bu tıbbi ürün çoğu sağlık gıda mağazasında veya çevrimiçi olarak satın alınabilir. Mevsimsel alerjiler, soğuk algınlığı veya enfeksiyonlardan sinüslerinizdeki tüm ekstra nemi temizlemeye yardımcı olabilir.
Yatmadan önce makyajı temizlemek
Göz makyajını ciltte bırakmak gözlerinizi tahriş edebilir, sulanmasına ve şişmesine neden olabilir. Göz çevresindeki herhangi bir tahrişi ortadan kaldırmak için uyumadan önce göz makyajı temizlenmesi gerekir.
Alkol alımını bırakmak
Alkol vücudu ve cildinizi kurutur. Bu dehidrasyon, göz çevresindeki hassas alanın çökük ve koyu renk görünmesine neden olabilir. Ayrıca, alkol yorgun gözlere neden olabilir. Günde birden fazla kadeh alkol alana kişilerde bu daha çok rastlanan bir durumdur ve bunu alan kişilerin bol su alması önerilir. Bol su içmek cildin tazelenmesini, gözaltlarındaki koyuluğun açılmasını ve cildin daha parlak olmasını sağlamaktadır.
Sigarayı bırakmak
Sigara içmek hem yüz cildi hem tüm vücuttaki cildi kurutmakta ve zayıflatmaktadır. Ayrıca özellikle göz çevresinde erken yaşlanmaya neden olmaktadır. Sigarada bulunan kimyasallar toksiktir ve göz çevresinde tahrişe neden olabilir, bu da buruşuk, sarkık bir görünüme ek olarak koyu halkalara veya gözaltı torbalarına neden olabilir. Bu yüzden bağımlı olan kişilerin bırakmak için bazı doğal çözümleri denemeleri ve sigarayı bırakmaları tavsiye edilir.
Soğuk kompres yapmak
Kişinin gözleri şiş ve gözaltlarında torba varsa soğuk bir kompres şikâyetlerin azaltılmasında yardımcı olabilir. Bu sadece gözlerdeki şişliği azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genç bir görünüme katkıda bulunan çok rahatlatıcı olabilir. Bu kompres gözlerin üzerinde soğutulmuş kaşık, salatalık dilimleri, hatta bir damla lavanta esans yağı eklenmiş buz, nemlendirilmiş çay poşetleri kullanılarak yapabilir.
Güneş ışığına dikkat etmek
Güneşte aşırıya kaçmak, göz çevresindeki cildi sarkıtabilir, kırıştırabilir ve cildin dehidrasyonuna neden olabilir. Mineral bazlı veya ev yapımı güneş kremi kullanmak UV korumalı iyi bir güneş gözlüğü ve şapka kullanmak yüzün bu zararlı ışınlardan korumaya yardımcı olan harikalar yaratabilir, sonuç olarak bunlar güneş göz çevresindeki ciltte kırışıklık ve koyulaşmadan koruyabilir.
Kapatıcı kullanmak
Bazı kişilerde göz çevresindeki koyuluk kalıtsaldır ve tamamen kaybolmaz. Bu şekilde olan kişiler bu alanı bir kapatıcı ile aydınlatarak genellikle gizleyebilirler. Bazı mineral bazlı seçenekler vardır ve bunlar evde de yapılabilir. Kişinin cilt tonuna uyan ürünlerde satın alarak göz çevresindeki cilde hafifçe uygulayabilirler. Fakat kullanılan ürün herhangi bir tahrişe sebep oluyorsa daha fazla kullanılmamalıdır.
Doğal göz kremi kullanmak
Yaşlanma tipik olarak kollajen eksikliğinden dolayı cildin dehidrasyonuna neden olduğundan, nemlendirme gereklidir. Kremler kullanılabilir, ancak uzmanlar tarafından ev yapımı göz kremi kullanılması önerilir. Kuşburnu yağı, lavanta ve limon esansiyel yağları ve aloe vera içeren bir karışımla gece ve sabah denenebilir. Bu iltihabı azaltmaya ve cildi yenilemeye yardımcı olacaktır.
Diyete daha fazla kollajen eklemek
Kollajen vücuttaki en bol proteindir. Kaslar, kemikler, deri ve tendonlarda bulunur. Cilde güç, elastikiyet verir ve ölü cilt hücrelerinin yerini almaya yardımcı olur. Vücudun kollajen üretimi doğal olarak yaşlandıkça yavaşlamaya başlar. Artan kollajen seviyeleri cildin daha sıkı görünmesine, pürüzsüzlüğün artmasına ve cilt hücrelerinizin normal olarak yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olabilir. Kollajen alımını artırmak için bir tavuk kemiği suyu veya kolajen protein tozu gibi kolajen takviyeleri kullanılabilir.
Gözlerdeki şişliğin ve halkaların birçok neden vardır, ancak genellikle göz çevresindeki göz dokuları ve göz kapakları zayıflar ve sarkar, gözlerin altında sıvı birikmesine neden olur, bu da gözlerin altında şişlik ve şişmiş bir görünüm oluşturur. Mevsimsel alerjiler, egzama, su tutma ve yüz aşağı uyuma durumu kötüleştirebilir, kalıtım da rol oynar. Sigara, uyuşturucu ve alkol de cildi daha hızlı yaşlandırabilir. Bazı kötü alışkanlıkları ortadan kaldırmaktan evdeki ilaçlara kadar gözlerin altındaki torbaların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çok sayıda doğal çözüm yolları olabilir. Ayrıca bir dermatolog tarafından önerilen geleneksel tedavi seçenekleri arasında kremler, Botox enjeksiyonları ve kozmetik cerrahi sayılabilir.

Cevapla

“Sağlık Haberleri ve Teknolojileri” sayfasına dön