Dizel partikül filtresi nedir? Görevi Nedir? Nasıl Temizlenir?

Dizel Partikül filtresinin (DPF) kullanılması dizel araçlarda olmazsa olmaz bir parçadır. Denetleyici kurumlar tarafından egzoz emisyonuna ne kadar dikkat ediliyorsa, partikül filtresi de egzoz emisyonu ile neredeyse aynı görevi görmektedir.

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Nedir?

DPF yeni üretilen arabalarda uygulanmaya başlanmıştır. Dizel araçlarda bu filtre, doğaya ve insanlığa daha az zarar vermesi için tasarlanıp kullanılması öngörülmüştür. Araçların tek çıkış noktası egzoz olduğu için DPF egzozla birleşerek aynı noktadan çıkış sağlar ve kötü gaz salınımını en aza indirir.

Dizel Partikül Filtresi Görevi Nedir?

Partikül filtresinin içerisinde çok sayıda bal peteğini andıran gözenekler vardır. Araçta tam yakılmayan yakıtın salınımının zararlı olduğu için partikül filtresi bu yakılmamış yakıtı içerisine alır.

Egzozdan çıkan gazların tamamı bu gözeneklerden geçer. Egzozdan çıkan yanmış gazlar filtre edilirken, yanmayan yakıtlar için aynısı söylenemez. Artan yakıtlar bu filtreye yapışırlar. Doğal denge böylece korunmuş olur.

Dizel partikül filtresi nasıl temizlenir?

DPf, bir filtre türü olduğu için tıkanıklığında temizlenmesi gereklidir.

Pasif yenilenme

Normal şartlarında gerçekleşen bu yöntemde dizel partikül filtresi, motordan çıkan sıcak egzoz gazlarının sayesinde  ısınır ve partiküller bu sayede takılı kaldıkları yerlerde yanarlar. Yanan bu partiküllerin zararlı özellikleri kaybolur ve egzoz vasıtasıyla atmosfere salınırlar.

Aktif yenileme

Motor beyni odaklı bu yöntemde, filtre içerisindeki partiküller yaklaşık %45’e ulaştığı zaman devreye girerek tıkanmayı engellemek için enjektörlerin yakıt püskürtme zamanlarına değişiklik yapar ve egzoz gazı çıkış sıcaklığı bu sayede yükselir ve  partiküller aynı pasif yenilemede olduğu gibi yanar.

Sürüş ile yenileme

Yoğun ve sıkışık trafikte düşük hızlar ile kısa mesafelerde kullanılan araçlarda hem pasif hem de aktif yenileme çaresiz kalır. Ancak bazı durumlarda dışardan müdahaleye gerek kalmadan gerçekleştirilebilir. Dizel partikül filtresi ışığının yanması durumunda paniklemeye gerek yok . Bu durumdan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Bu yöntemde 60-70km/saat hız ile  durmadan ve yavaşlamadan 10-15 dakika yol almak gereklidir. Ancak önemli olan vitesin düşük devir saatinin yüksek rolanti de olması gerekir. Otomatik araçlarda ise spor modlar kullanılarak yüksek devirlere çıkarılır  Motor devri ise genellikle 2500 devir/dakika civarında olabilir. Yani aracın bir miktar zorlandığı hissedilmelidir.

Bir cevap yazın