Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler tüm kadınların hayalini kurdukları güzelliğe ulaşmaları için pratik uygulamaları kapsamaktadır.

Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler aslında yapılması gereken uygulamalar ve sadece yediklerimize özen göstererek mümkün olabilir. Eyvah yaşlanıyorum; Estetik mi yaptırsam? Kırışıklarımı gerdirsem? Göz halkalarımı mı aldırsam? Demeden önce doğru besleniyor muyum? Sorusunu sormamız daha doğru olacaktır. Günler hızla geçerken hep bu kadar güzel kalmanız, güzel ve pembemsi bir cilde sahip olmanız için gerekli olan sadece doğru besinleri almak olacaktır. Güzel bir cilt için önemli olan gıdaları tüketmeye çalışmanız kırışıklık, göz altı morlukları ve aknelerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için öncelikle size tavsiyemiz ıspanak ve yeşil olan tüm sebzeleri tüketmeniz olacaktır. Bu besinler cildin nem oranını sağladığı gibi esnek bir cilt oluşumu da yaratacaktır. Bu sebzelerin çiğ yenmesinde daha da etkili olacağı gibi ıspanak antioksidan ve lutein açısından zengindir. Lutein göz sağlığı için oldukça yararlı bir madde olmasının yanında yumurta sarısında da bulunan bu maddeyle hem göz sağlığınız hem de cilt sağlığınız güzelleşecektir. Yenileyici özelliği sayesinde ıspanak gözaltı morluklarını da giderir.

Gözaltı morlukları her zaman için kadınların kâbusu olmakla birlikte ıspanak bu sorunun oluşmasının altında başka bir sorun yoksa faydalı olacaktır. Gözaltı morlukları diğer hastalıklarında habercisi olabilir mesela yorgunluk, dolaşım yetersizliği gibi tıbbi müdahale gerektiren durumlar harici ıspanak işe yarayacaktır.

Yüzyılın mucizesi olarak tanımlanan ve vücuda birçok faydası ispatlanmış sarımsak faydaları ilaç sektörünün yegâne ana maddesi olarak doğal bir tedavi edicidir. Sarımsak bin bir türlü faydası saymakla bitmezken cilt üzerindeki etkisi ise antibiyotik etkisi oldukça yüksektir. Kanı temizler, hücrelerin nefes almasını sağlar, anti bakteriyel özelliği ile sivilcelerde kesin çözüm olarak tercih edilir tabii ki çiğ yenmesinde fayda iki katına çıkacaktır. Vücudun ödemini atarken cildin erken yaşlanmasını önleyerek etkili olacaktır.

Cilt güzelliği için yenilmesi gerekenler arasında son yılların moda meyvesi olarak popüler olarak tükettiğimiz avokado da bu yolda size çok faydalı olacaktır. İster yiyin, ister sürün oldukça etkili bir meyve olan avokado da cilde iyi gelen yaşlanmayı geciktiren omega-3 yağını içerir. Özellikle ciltte meydana gelen cilt hasarları örneğin sivilce ve sedef hastalıklarında etkili olan avokadonun içinde anti-inflamatuar (iltihapla mücadele eden) bir maddeyi taşıması bakımından oldukça kıymetli bir meyvedir. Kırışık giderme etkisine de sahip olan bu meyve vitamin bakımından da zengin E vitamini taşıyan bu meyve cildin esnek oluşunu ve nem dengesini sağlar.

Cilde faydalı meyveler arasında yer alan ve doğal bir mucize olarak görülen muz potasyum, sodyum ve kalsiyum içerir. Potasyum özellikle cilt için oldukça faydalı olmakla beraber çilek, kavun, papaya gibi meyveleri de cilt parlaklığınız ve güzelliğiniz için tüketebilirsiniz. Böğürtlen, yaban mersini ve ahududu gibi meyvelerde ise C ve E vitaminlerinin yanında kolejen üretimini hızlandırdığı için bu meyveleri kesinlikle ihmal etmemenizi öneririz.

Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler sizlere verdiğimiz basit tavsiyeleri tatbik etmeniz sayesinde çok kolaylaşacaktır. Hepinize güzel, mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın